Rodzaje tektury stosowane w produkcji opakowań
Opakowania kartonowe wykonuje się z wytrzymałego, falistego papieru – tektury. W środku każdej z nich znajduje się pofalowany lub karbowany materiał, oklejony z obu zewnętrznych stron płaskimi warstwami papieru. Wybór dobrej tektury jest uzależniony od gramatury i grubości owych fal. Jakie tektury najczęściej wykorzystuje się przy produkcji kartonów? Czym się charakteryzują?
Jaką tekturę wykorzystuje się przy produkcji opakowań kartonowych?
Opakowania tekturowe produkuje się z papieru o dużej gramaturze, odpornego na zgniatanie i ściskanie. Jest on tworzony z różnych tektur – litej lub falistej. Tektura lista jest cienka i elastyczna. Spełnia raczej formę obwoluty lub przekładki. Tektura falista jest bardziej wytrzymała. Składa się z kilku warstw papieru (mogą być wewnętrzne pofalowane lub zewnętrzne gładkie), tworzących charakterystyczne fale o różnym zagęszczeniu i wysokości. Owe fale specjaliści określają jako fluting.
Drukarnia opakowań kartonowych LINPAK świadczy kompleksowe usługi poligraficzne. Produkuje się tu głównie opakowania kartonowe z tektur litych, nie falistych.
Czym jest fluting i liner?
Fluting to inaczej pofalowane warstwy tektury. Istnieje fluting makulaturowy (powstaje w całości z masy makulaturowej) lub półchemiczny (składa się głównie z masy półchemicznej). Jeśli, podczas procesu produkcji tektury, do masy makulaturowej doda się skrobi, automatycznie podnoszą się właściwości mechaniczne takiego papieru.
Liner to płaskie warstwy papieru, oklejające te pofalowane. Wyróżniamy kraftliner (wytrzymały i gładki, wykonany z masy celulozowej) i testliner (powstający w całości z masy makulaturowej).
Typy falistości tektury
Różnego rodzaju opakowania produkuje się głównie z tektur 3-warstwowych i 5-warstwowych (o odmiennych cechach). Pudełka, które powstają z tektury 3-warstwowej, znajdują zastosowanie jako małe, często białe kartony lub opakowania fasonowe. Tektura 3-warstwowa może wyróżniać się dwom rodzajami fal – falą B i E. Standardowa gramatura tej pierwszej wynosi 400g/m2, natomiast grubość oscyluje w granicach 2,5-3 mm. W przypadku fali E mówimy o grubości 1,1-1,7 mm oraz standardowej gramaturze 360g/m2.
Tektury z fal 5-warstwowych wykorzystuje się do produkcji wytrzymałych i estetycznych opakowań, wymagających wysokiej ochrony. Podobnie jak w przypadku poprzedniego rodzaju, tu również wyróżnia się dwie fale – falę mieszaną BC i EB. Pierwsza ma standardową gramaturę 690g/m2 oraz grubość 6-6,5 mm. Fala mieszana EB natomiast ma standardową gramaturę 660g/m2 i grubość 3,7-5 mm.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana