Jakie są sposoby zabezpieczenia antykorozyjnego elementów stalowych?
Stal jest materiałem o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych i wytrzymałościowych, niestety nawet w stali nierdzewnej mogą zachodzić zjawiska korozyjne. Jak się przed nimi zabezpieczać? To zależy od przeznaczenia elementów stalowych oraz oddziaływania środowiska, w jakim będą się znajdować. Zabiegami chroniącymi przed rdzą są między innymi: galwanizacja, natryskiwanie, metalizowanie oraz nakładanie powłok ochronnych.
Korodowanie stali powoduje pojawienie się na jej powierzchni kruchej, porowatej warstwy uwodnionego tlenku żelaza, który popularnie nazywamy rdzą. Rdza nie tylko psuje szlachetny wygląd stali, ale także wpływa na pogorszenie jej parametrów mechanicznych. Niezwalczana korozja może spowodować całkowite zniszczenie elementów stalowych, a nawet doprowadzić do katastrofy budowlanej.Metody zabezpieczenia stali przed korozją?
Istnieje wiele sposobów zabezpieczania stali przed korozją. Pierwszym z nich jest zastosowanie inhibitorów (spowalniaczy) tworzących na powierzchni stali warstwę ochronną opóźniającą jej utlenianie. Stosuje się do tego m.in. sole cyny, arsenu, niklu lub magnezu. Kolejnym sposobem zabezpieczenia antykorozyjnego stali jest zastosowanie powłok ochronnych. Nakłada się je na stal różnymi technikami, w zależności od rodzaju powłoki. Do najczęściej stosowanych powłok antykorozyjnych zaliczamy powłokę malarską (nakładaną poprzez lakierowanie i natrysk specjalnych powłok z różnych rodzajów farb i lakierów), powłokę chemiczną, powłokę galwaniczną oraz powłokę katodową lub anodową. Inną metodą stosowaną do walki z rdzą jest ochrona katodowa. Polega ona na połączeniu chronionych elementów stalowych z metalem mniej szlachetnym. Powstaje w ten sposób anoda (protektor) ogniwa oraz katoda, czyli obiekt chroniony.Lakierowanie hydrodynamiczne
Jak dodaje pracownik firmy Severt: Wydajną metodą ochrony antykorozyjnej stali jest tak zwane lakierowanie hydrodynamiczne. Polega na nakładaniu ochronnych powłok z różnych rodzajów farb i lakierów. Dzięki natryskowi specjalnymi urządzeniami lakierniczymi powłoki te doskonale przylegają i tworzą szczelną ochronę przed utlenianiem stali. Po lakierowaniu hydrodynamicznym uzyskujemy gładkie struktury przy minimalnym zużyciu materiałów.Pamiętajmy, że im lepszą wybierzemy powłokę ochronną albo metodę zabezpieczenia stali, tym dłużej uchronimy się od rdzy. Dzięki temu wydłużymy żywotność elementów stalowych i zwiększymy bezpieczeństwo bazujących na nich konstrukcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana