Jak przebiega fumigacja i w jakim celu się ją wykonuje?
Fumigacja jest metodą pozbywania się szkodników, przede wszystkim owadów i gryzoni. Nazwa tego zabiegu pochodzi od łacińskiego czasownika fumigare, czyli dymić, kopcić. Fumigacja stosowana jest głównie w przypadku konstrukcji drewnianych, ale także w rolnictwie oraz ogrodnictwie. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się fumiganty, czyli substancje takie jak bromek metylu, a także fosforowodór, który jest bardziej przyjazny dla środowiska.
W jakich warunkach można przeprowadzić fumigację?
Fumigacja musi zostać poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami. Pomieszczenie, którym będzie wykonywana, musi zostać zabezpieczone od zewnątrz materiałem gazoszczelnym. Należy także osłonić je od wewnątrz, aby ograniczyć działanie korodujące fumigantów. Następnie do pomieszczenia wtłacza się środki owadobójcze w formie gazu, pary lub dymu pod ciśnieniem. Może ona być też stosowana miejscowo, np. do gleby lub do zbiorników z ziarnem.
Cały zabieg może trwać od 7 do kilkunastu dni, jest to zależne od wielkości pomieszczeń oraz warunków atmosferycznych. Optymalna temperatura do przeprowadzenia fumigacji nie powinna być niższa niż 10 stopni, a wilgotność powinna wynosić co najmniej 60%. Wysoka wartość tych parametrów pomaga skrócić czas fumigacji. Aby bezpiecznie i skutecznie przeprowadzić zabieg, warto skorzystać z usług firmy iPest, które dysponuje odpowiednim wyposażeniem i środkami.
W jakich sektorach stosuje się fumigację?
Opisywana metoda usuwania szkodników wykorzystywana jest w przemyśle drewnianym, ale także w rolnictwie i ogrodnictwie, gdzie stosuje się ją do zwalczania kretów i nornic. Powszechnie wykorzystywana jest np. do dezynsekcji palet i skrzyń drewnianych. Znajduje ona także zastosowanie w utrzymaniu zabytkowych obiektów drewnianych, muzealnictwie oraz archiwach. Pozwala zwalczać szkodniki magazynowe, jednocześnie nie wpływając na produkty spożywcze. Klienci indywidualni korzystają z tej metody, gdy chcą się pozbyć szkodników drewna z więźby dachowej lub innych elementów drewnianych.
Zalety fumigacji
Przewagą fumigacji nad innymi sposobami zwalczania szkodników jest jej wysoka skuteczność, ponieważ atakuje ona bezpośrednio układ oddechowy zwierzęcia i prowadzi do jego śmierci. Po zabiegu nie pozostają żadne resztki środków chemicznych, które mogłyby grozić domownikom lub zwierzętom domowym. Przy jej prawidłowym przeprowadzeniu i odpowiednim zabezpieczeniu pomieszczeń jest ona całkowicie bezpieczna dla ludzi. Często jest także stosowana jako alternatywa dla dezynfekcji i dezynsekcji ze względu na łatwość jej przeprowadzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana