Higienizacja jako element profilaktyki stomatologicznej
Regularna higienizacja zębów u stomatologa jest skutecznym sposobem na utrzymanie jamy ustnej w dobrym zdrowiu. Osadzające się osady, z których następnie powstaje kamień nazębny mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Lepiej zapobiegać niż leczyć – dlatego profilaktyka stomatologiczna jest ważnym elementem dbania o zdrowie zębów i dziąseł. Co wchodzi w skład higienizacji i na czym polegają te zabiegi?
Wizyty u dentysty powinny odbywać się przynajmniej raz w roku – a w przypadku osób palących papierosy lub pijących dużo kawy i herbaty nawet co sześć miesięcy. Oczywiście najważniejsza jest codzienna higiena, polegająca na szczotkowaniu, nitkowaniu oraz płukaniu jamy ustnej, jednak niektórych osadów i przebarwień nie usuniemy sami. Wówczas z pomocą przychodzą zabiegi higienizacyjne, takie jak skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja.
Kiedy warto skorzystać z higienizacji?
Najlepiej raz, albo nawet dwa razy do roku. Wszystko zależy od wskazań stomatologa. Osoby podatne na powstawanie nalotów, noszące aparat ortodontyczny lub palące mogą potrzebować częstszych wizyt. Higienizację powinniśmy jednak wykonywać nie rzadziej niż raz w roku. Dzięki temu zapobiegniemy poważnym konsekwencjom, związanym na przykład z osadzaniem się kamienia nazębnego. Długo nie usuwany kamień może być bowiem przyczyną parodontozy, czyli choroby, która może doprowadzić do rozchwiania, a nawet wypadnięcia własnych zębów. Można tego uniknąć dbając o regularną profilaktykę i nie dopuszczając do nagromadzenia się kamienia nazębnego i powstania stanu zapalnego tkanek przyzębia.
Higienizacja jest również wskazana, kiedy chcemy poddać się zabiegowi wybielania zębów. Już samo wykonanie wszystkich etapów higienizacji sprawia, że nasze zęby wydają się bielsze. Na gładkich i czystych zębach środek wybielający ma większe możliwości działania, dzięki czemu efekt końcowy jest zdecydowanie lepszy.
Skaling i piaskowanie
W skład pełnej higienizacji wchodzą takie zabiegi jak skaling i piaskowanie. Na czym polegają?
Skaling ma na celu usunięcie złogów kamienia nazębnego, osadzającego się nad i pod dziąsłami. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego urządzenia emitujące fale ultradźwiękowe, które rozbijają kamień i pomagają w jego usunięciu.
Możliwe jest również wykonanie skalingu laserowego, chemicznego lub tradycyjnego mechanicznego. To, jaka metoda zostanie zastosowana zależy przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta – mówi specjalista z Kliniki Dentystycznej EuroDent w Krakowie – W niektórych przypadkach, na przykład u kobiet w ciąży lub osób posiadających rozrusznik serca, niemożliwe jest wykonanie skalingu ultradźwiękowego. Zabieg ten zazwyczaj jest bezbolesny, jednak w przypadku dużego nagromadzenia kamienia, niskiego progu bólu lub w przypadku konieczności wykonania skalingu poddziąsłowego może być konieczne podanie znieczulenia miejscowego.
Piaskowanie jest zabiegiem uzupełniającym skaling. W tym przypadku do oczyszczenia zębów z osadu używa się piaskarki, która pod wysokim ciśnieniem wypuszcza strumień wody, powietrza oraz czyszczących drobinek. Jednocześnie wykorzystywany jest ssak, który odsysa nadmiar piasku. Zabieg nie jest bolesny, może być jednak nieprzyjemny. Coraz częściej wykorzystuje się piaski smakowe, minimalizujące nieprzyjemny posmak.
Po skalingu oraz piaskowaniu zęby stają się bielsze – dzięki usunięciu nagromadzonych osadów uwidacznia się ich naturalny kolor. W celu utrzymania jasnego koloru przez około dobę można stosować tak zwaną białą dietę, wykluczającą produkty barwiące. Zabieg higienizacji może również posiadać skutki uboczne w postaci nadwrażliwości oraz krwawienia dziąseł. Na szczęście objawy mijają dość szybko, jednak warto zapytać stomatologa o możliwości ich złagodzenia za pomocą specjalnych past oraz płukanek.
Polerowanie i fluoryzacja zębów
Kolejnym etapem higienizacji jest polerowanie zębów. Za pomocą specjalnych past polerskich i gumek usuwa się pozostałe osady oraz wygładza powierzchnię szkliwa. Na śliskiej powierzchni trudniej osadzić się zanieczyszczeniom – zabieg ten w skuteczny sposób ogranicza ponowne gromadzenie się kamienia i osadów, a także pojawienia się próchnicy.
Ostatnim zabiegiem wykonywanym w ramach higienizacji jest fluoryzacja. Nie zawsze jest wykonywana, a w niektórych przypadkach nie jest wskazana – może doprowadzić do nadmiernej fluoryzacji zębów. Nie jest wykonywana również przed zabiegiem wybielania. W tym przypadku na powierzchnię zębów nakłada się specjalny preparat zawierający fluor. Chroni przed rozwojem próchnicy oraz nadwrażliwością szyjek zębowych. Po zabiegu może być konieczne wstrzymanie się z jedzeniem i piciem, nawet do 3 godzin.
Profilaktyka chorób przyzębia i próchnicy
Higienizacja jest najlepszą metodą wchodzącą w skład profilaktyki stomatologicznej. Regularne wykonywanie zabiegu pozwoli na uniknięcie pojawienia się stanów zapalnych, prowadzących do rozwoju parodontozy lub próchnicy. Kamień nazębny oraz osady gromadzące się na powierzchni zębów mogą być również przyczyną nieświeżego oddechu. Osady zmieniają również kolor uzębienia, dlatego może okazać się, że prosty zabieg higienizacyjny wystarczy, by nasz uśmiech odzyskał dawną biel.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana