Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej
Osocze bogatopłytkowe jest szeroko wykorzystywane w dermatologii, kosmetologii estetycznej, medycynie sportowej, okulistyce, stomatologii, kardiochirurgii i ortopedii. Jego sekret polega na stymulacji komórek uszkodzonych tkanek do regeneracji. Osocze nie wywołuje uczuleń i zakażeń wirusowych. Obecnie najczęściej wykorzystuje się je w medycynie estetycznej do poprawy stanu skóry oraz wygładzenia zmarszczek, walki z łysieniem.
Co to jest osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe (PRP) należy do grupy autogennych preparatów krwiopochodnych. Otrzymuje się je z krwi obwodowej pacjenta. Charakteryzuje się zwiększoną liczbą krwi przy niewielkiej objętości osocza, a także licznych czynników wzrostu, które umożliwiają zajście procesów regeneracyjnych. Specjalistyczna laboratoryjna wirówka rozdziela dokładnie poszczególne elementy morfotyczne (różniące się ciężarem). W zależności od miejsca aplikacji oraz metody produkcji enzymu osocze bogatopłytkowe może występować w formie płynnej lub żelowej, cechującej się wysoką zawartością fibrynogenu i płytek krwi.
Z krwi obwodowej pozyskuje się nie tylko osocze (PRP), ale też preparaty płytkowe z dużą zawartością fibryny, wykorzystywane szeroko w chirurgii twarzowo-szczękowej oraz w leczeniu ciężkich owrzodzeń skóry.
Zastosowanie osocza w medycynie
Osocze znalazło zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. W chirurgii odpowiada za minimalizowanie bólu pooperacyjnego, zwiększenie unaczynienia, zmniejszenie krwawienia i przyspieszenie gojenia się tkanek miękkich, regeneracji kości. Ortopedia i medycyna sportowa wykorzystuje PRP do leczenia chorób zwyrodnieniowych i tendinopatii, czyli przewlekłych zespołów bólowych związanych z przeciążeniem ścięgien.
Z działania przeciwbólowego osocza korzystają specjaliści chirurgii twarzowo-szczękowej, ginekologicznej (redukowanie czasu dolegliwości bólowych u pacjentek po zabiegach ginekologicznych). PRP pomaga w leczeniu ran przewlekłych, owrzodzeń i ran, łysienia i zabiegów odnowy skóry twarzy – mówi ekspert z Kliniki Imagine.
Leczenie osoczem bogatopłytkowym nie przynosi poważnych skutków ubocznych. Substancja stanowi ochronę przed niektórymi bakteriami i nie dopuszcza do powstania zakażeń.
Osocze w medycynie estetycznej
Osocze bogatopłytkowe jest wykorzystywane w medycynie estetycznej głównie do korekcji blizn potrądzikowych i rozstępów, leczenia łysienia, a także odnowy skóry twarzy. Jeden z zabiegów, tzw. mezoterapia osoczem bogatopłytkowym (wampirzy lifting) ma na celu rewitalizację i poprawę elastyczności, nawilżenia twarzy, szyi i dekoltu. Operacja przywraca skórze jędrność i prawidłowy, zdrowy koloryt. Z mezoterapii korzystają najczęściej osoby w średnim wieku, borykające się ze zmarszczkami mimicznymi, kurzymi łapkami i cieniami pod oczami. Możliwa jest także rewitalizacja ust.
Zabieg mezoterapii polega na pobraniu od pacjenta krwi z dołu łokciowego, a następnie odwirowanie jej w laboratorium. Za pomocą uzyskanego preparatu lekarz ostrzykuje twarz, szyję i dekolt kuracjusza, wpierw podając miejscowe znieczulenie. Procedurę powinno się powtórzyć kilkakrotnie (3 razy w odstępach co 4 tygodnie). Efekty mezoterapii są trwałe, ale należy uzbroić się w cierpliwość.
Międzyzabiegowa terapia osoczem bogatopłytkowym zapobiega wypadaniu włosów, a także wzmacnia zniszczone kosmyki i przyspiesza ich porost. Umożliwia uzyskanie doskonałych efektów przyczepiania włosów metodą FUE, polegającą na doczepianiu bardzo małych fragmentów skóry z mieszkami włosowymi.
Osocze bogatopłytkowe pomaga w leczeniu rozstępów skórnych i odmłodzenia skóry dłoni. Do leczenia blizn atroficznych kosmetolodzy i lekarze polecają zastosować 3 metody lecznicze: terapię osoczem, zabieg laserem ablacyjnym, przeszczep autologicznej tkanki tłuszczowej. Na bruzdy potrądzikowe najlepiej zastosować mezoterapię.
Ostatnimi czasy pojawiają się próby wykorzystania osocza bogatopłytkowego do powiększania lub odmłodzenia piersi.
Dla kogo zabieg?
Osocze bogatopłytkowe najczęściej jest kojarzone z metodą przeciwstarzenia skóry. Ponadto polecane jest pacjentom wykazującym nadwrażliwość na botoks. Z PRP często korzystają też osoby z problemem nadmiernie wypadających włosów. Osocze bogatopłytkowe jest idealne do stymulacji wzrostu owłosienia skóry głosy i zagęszczania kosmyków.
Osocze bogatopłytkowe – przeciwskazania
Osocze bogatopłytkowe jest substancją bezpieczną, jednak może wywołać pewne skutki uboczne, np. stan zapalny i blizny w miejscu zabiegu, zasinienie, wybroczyny podskórne, ból, świąd skóry lub po prostu brak efektu leczniczego. Działania niepożądane występują najczęściej u osób nadwrażliwych lub niekwalifikujących się do zabiegu. Z zabiegu nie mogą kategorycznie skorzystać kobiety ciężarne, a także osoby cierpiące na nowotwory, choroby naczyniowe, ostre i przewlekłe zakażenia ogólnoustrojowe lub zaburzenia psychiczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana