Urolog – lekarz fizjologii człowieka
Choroby układu moczowo-płciowego należą do tych najbardziej uciążliwych, a jednocześnie wstydliwych – z tego powodu wiele osób (szczególnie dotyczy to mężczyzn), zwleka z wizytą u urologa, który jest specjalistą w leczeniu tego typu schorzeń. Nie warto jednak ignorować niepokojących objawów, gdyż mogą one być oznaką poważnych chorób i prowadzić do znacznie nieprzyjemniejszych konsekwencji.
Czym zajmuje się urolog?
Urologia jest dziedziną zajmującą się budową układu moczowo-płciowego u mężczyzn, oraz układu moczowego u kobiet. Do zadań urologa należy wykrywanie, leczenie oraz profilaktyka schorzeń narządów wchodzących w skład powyższych układów, a więc m.in. nerek, pęcherza, cewki moczowej.
Z czym iść do urologa?
Wszelkie trudności z oddawaniem moczu (np. towarzyszy temu ostry ból, nie trzymamy moczu lub zauważamy niepokojące zmiany w jego kolorze i konsystencji), bóle w rejonach podbrzusza lub dolnej części pleców, wysypki i guzy na pachwinach w okolicy narządów płciowych – wszystkie te objawy stanowią podstawę do wizyty u urologa. Mogą one być oznaką infekcji, stanów zapalnych, a nawet nowotworów. Większość problemów układu moczowego można rozwiązać bardzo szybko i bezboleśnie, jeśli w porę zostanie zidentyfikowana ich przyczyna – im dłużej odkładamy przeprowadzenie badań, tym większe ryzyko, że konieczne będzie zastosowanie bardziej drastycznych metod. Zaleca się, by na profilaktyczne badania urologiczne w celu wykluczenia istnienia nowotworu prostaty zgłaszali się mężczyźni, którzy ukończyli 50 lat. Jeśli w rodzinie pacjenta już wcześniej zdarzały się przypadki nowotworu, powinien się on zgłaszać na badania już po ukończeniu 40. roku życia. Badania należy przeprowadzać przynajmniej dwa razy do roku.
Jak przygotować się do wizyty u urologa?
Ze względu na wstydliwą naturę problemów z układem moczowo-płciowym, wielu mężczyzn niechętnie odwiedza urologów. Wielu jest również przerażonych myślą o badaniu per rectum, czyli prowadzonym przed odbyt badaniem prostaty. Nie przy wszystkich objawach jest ono jednak konieczne. Przed udaniem się do urologa należy przygotować listę wszystkich niepokojących nas objawów oraz przyjmowanych leków i środków medycznych (uwzględniają również te naturalne np. zioła). Jeśli dysponujemy badaniami krwi, moczu, USG oraz prześwietleniami, to powinniśmy je również zabrać ze sobą. Na początku lekarz przeprowadza wywiad na temat objawów, następnie dokonuje oględzin chorych rejonów, dlatego powinniśmy przed wizytą zadbać o higienę osobistą.
Pomoc wykwalifikowanego urologa, takiego jak dr Marek Grójecki jest niezbędna w leczeniu dokuczliwych przypadłości układu moczowo-płciowego. Pamiętajmy, że szybkie zweryfikowanie niepokojących objawów pozwoli nam uniknąć bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana