Rodzaje implantów zębowych
Braki w uzębieniu powodują spory dyskomfort podczas jedzenia, utrudniają mówienie, a także nie prezentują się estetycznie. Niegdyś, aby uzupełnić lukę po zębie, który wypadł lub został usunięty, wykorzystywano jedynie protezy ruchome lub stałe, oparte na pozostałych zębach naturalnych. Stomatologia poszła jednak na przód i ma dziś o wiele więcej do zaoferowania. Dlatego pacjenci, którzy chcą cieszyć się pięknym uśmiechem, mogą zdecydować się na wszczepienie implantów zębowych.
Implant zębowy – co to takiego?
Nie wszystkie zęby można uratować przed ekstrakcją. Mimo postępu w dziedzinie stomatologii, leczenie endodontyczne nie zawsze przynosi spodziewane efekty. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest usunięcie korzenia. Niekiedy zęby traci się na skutek przebytych chorób. Zdarza się także, że braki w uzębieniu są następstwem nieszczęśliwego wypadku.
We wszystkich tych sytuacjach piękny uśmiech mogą przywrócić wszczepione implanty. Implant to nic innego jak sztuczny "korzeń zęba". Zostaje on umieszczony, bezpośrednio w kości. Dopiero potem mocuje się na nim koronę, która jest dopasowana do wyglądu pozostałych zębów. Dzięki implantom istnieje możliwość uzupełnienia poważniejszych braków w uzębieniu. Mogą one zastępować pojedyncze braki lub całe łuki zębowe.
Implanty są doskonałą alternatywą dla protez ruchomych. Gwarantują większy komfort i są na stałe przymocowane do kości.
„Zabiegu wszczepienia implantu zębowego nie należy się obawiać. Dzięki podanemu znieczuleniu jest on całkowicie bezbolesny, natomiast efekt po przeprowadzeniu całej procedury zadowoli nawet najbardziej wymagającego pacjenta. Implanty to wygodne rozwiązanie, a nowy, sztuczny ząb nie sposób odróżnić od naturalnego” – mówi specjalista z gabinetu ELLMED Centrum Stomatologii.
Jakie implanty zębowe mogą uzupełnić braki w uzębieniu?
Implanty zębowe dzieli się np. ze względu na to, z jakiego materiału zostały wykonane. Wobec tego wyróżnia się ich dwa rodzaje – tytanowe oraz cyrkonowe.
Wszczepienie implantów nie powoduje skutków ubocznych, za to zdarzają się powikłania. Zazwyczaj, jeśli warunki kostne są dobre, a implant jest osadzony prawidłowo, może on służyć latami i nie stanowić problemu estetycznego. Niestety zdarza się i tak, że po czasie od osadzenia może pojawić się zaciemnienie poniżej korony w okolicy dziąsłowej z powodu odsłonięcia szyjki implantu. Odpowiedzią na ten problem było stworzenie implantów cyrkonowych. Ich kolor jest zbliżony barwą do naturalnego zęba. Zapewne jednak z powodów ekonomii, na ten moment dużo częściej stosowanymi implantami są rozwiązania na bazie tytanu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana