Aktualne trendy w budownictwie obiektów wielorodzinnych
Obiekty wielorodzinne to nic innego, jak bloki mieszkalne, kamienice i „apartamentowce”. We współczesnym budownictwie podobnych „piętrowców” stosuje się trzy sposoby prowadzenia konstrukcji – wyróżnia się tzw. klatkowce, punktowce oraz korytarzowce. Odchodzi się też od schematu wielkiej płyty. Jakie inne trendy panują w budownictwie obiektów wielorodzinnych?
Krajem, który w 2020 roku oddał najwyższą liczbą mieszkań do użytku w Europie była Polska, osiągając „wynik” 221 tys. lokali (drugie miejsce w rankingu zajęła Francja, a Belgia – trzecie). Statystyki w tym zakresie rosną nieustannie od 10 lat, co przekłada się zarazem na pojawianie się nowych rozwiązań w budownictwie obiektów wielorodzinnych. Współczesne trendy oraz technologie mają ułatwić codzienne życie społeczności, a także poprawić estetykę projektów. Wraz z rosnącą populacją, pojawia się również potrzeba zwiększenia przestrzeni mieszkalnej.
Jakie tendencje można zauważyć w budownictwie obiektów wielorodzinnych?
Można wskazać trzy podstawowe rodzaje opisanych nieruchomości. Konstrukcja klatkowców opiera się na podobnym projekcie – w połączonych ze sobą segmentach znajdują się bowiem klatki schodowe oraz mieszkania o podobnym układzie pomieszczeń. Nieco inaczej prezentują się punktowce, w którym lokale są skoncentrowane wokół jednego węzła komunikacyjnego, a tym samym równomiernie oświetlone ze wszystkich stron. We współczesnym budownictwie obiektów wielorodzinnych wyróżnia się też korytarzowce (mieszkania dzieli długi korytarz).
Znaczącą rolę przy konstrukcji podobnych budynków odgrywa również estetyka wykończenia. Elewację maluje się zwykle za pomocą dość neutralnych barw, jednak na niektórych ścianach są tworzone wielkoformatowe graffiti, upamiętniające np. ważną postać dla danego osiedla albo wydarzenie historyczne. Do konstrukcji dachów najczęściej wykorzystuje się materiały z betonu czy ceramiki, a okna przyjmują prostą, funkcjonalną formę. Jak mówią eksperci z firmy BUDOWA WIĘCKOWSKI z Łodzi, projekty skupiają się przede wszystkim na ludzkim komforcie.
Budownictwo domów wielorodzinnych a ochrona środowiska
W budownictwie obiektów wielorodzinnych coraz bardziej zwraca się uwagę na środowisko. Chodzi tutaj nie tylko o właściwe zabezpieczenie najbliższego otoczenia i sprzątanie odpadów, ale również o używanie materiałów, które nie wykazują negatywnego wpływu na przyrodę. Stosuje się też bardziej ekologiczne rozwiązania przy instalacji ogrzewania centralnego, a także stawia budynki energooszczędne – pobierające ciepło z otoczenia i promieni Słońca.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana