Podstawowe właściwości płyt poliwęglanowych
Poliwęglan cechuje się tym, że jest światło przepuszczalnym materiałem budowlanym, który łączy w sobie niezwykłe właściwości wytrzymałościowe z lekkością oraz wysokim współczynnikiem termoizolacyjności. Czyni go to jednym z najlepszych materiałów do zastosowania komercyjnego. W niniejszym artykule postanowiliśmy bliżej się przyjrzeć niezwykłym właściwościom płyt wykonanych z poliwęglanów.
Zastosowanie płyt poliwęglanowych
Płyty poliwęglanowe produkuje się w bardzo specjalny sposób z wykorzystaniem granulatu. Podczas procesu ekstruzji cząstki granulatu łączą się ze sobą i zastygają w ściśle określonym kształcie (w zależności od wybranej formy). Pozwala to na tworzenie wyjątkowo ciekawych konstrukcji, które przepuszczają światło? Zapytaliśmy pracownika z Centrum Zaopatrzenia Przemysłu o to, jak wykorzystuje się gotowe płyty poliwęglanowe?
Powiedział nam, że w pierwszej konieczności koniecznej jest zabezpieczenie jego warstwy wierzchniej akrylem, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom promieniowania UV. Poliwęglan sam w sobie nie jest na to promieniowanie odporny stąd ten dodatkowy krok. Dzięki temu można wykorzystywać płyty jako przeszklenie wystaw – będzie on do złudzenia przypominał szkło, jednak jego właściwości mechaniczne są znacznie lepsze.
Płyty poliwęglanowe doskonale tłumią dźwięk, co powoduje, że bardzo często montuje się je w charakterze ekranów dźwiękochłonnych przy obszarach szybkiego ruchu drogowego. Warto dodać, że współczynnik przenikania płyt poliwęglanowych komorowych wynosi od U=3,9 do U = 1,4 i maleje wraz ze wzrostem grubości i większą ilością komór. To też sprawia, że jest tak dobrym materiałem tłumiącym. Płyty poliwęglanowe są w stanie znieść najróżniejsze temperatury i tak w przedziale od -30°C do 110°C nic się z nimi nie stanie. Jest to duża zaleta przy konstrukcjach posadowionych na świeżym powietrzu.
Nie bez znaczenia jest również duża odporność chemiczna poliwęglanu. Płyty wykonane z tego materiału są odporne na praktycznie wszystkie rodzaje kwasów nieorganicznych, utleniaczy, obojętnych i kwaśnych roztworów soli, tłuszczów, detergentów. Ten punkt jest szczególnie istotny, ponieważ płyty poliwęglanowe niezwykle łatwo jest utrzymać w czystości.
Elementy architektury wykonane z płyt poliwęglanowych:
- zadaszone konstrukcje na obiektach sportowych,
- wyplenienie szyb przystanków, wiat, pasaży itp.,
- przy ogrodach zimowych lub w oranżeriach,
- witryny sklepowe,
- ekrany dźwiękowe,
- osłony lamp ulicznych,
- tablice i banery reklamowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana