Zasady bezpiecznego korzystania z gazu w warunkach domowych
Gaz jest stosunkowo tanim i wygodnym paliwem, jednak korzystanie z niego w niewłaściwy sposób może skończyć się tragedią. Podczas ogrzewania mieszkania i wody użytkowej lub gotowania należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym wykorzystywanie gazu w domu stanie się w pełni bezpieczne. Jak korzystać z takiej instalacji w prywatnych budynkach mieszkalnych?
Najważniejsze zasady dotyczące ogrzewania gazem
Jedną z najważniejszych zasad w pomieszczeniach, w których znajduje się urządzenie spalające gaz, jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. W innym przypadku wraz ze zmniejszaniem się ilości tlenu w powietrzu zostanie wydzielony trujący tlenek węgla, czyli czad, który co roku przyczynia się do śmierci wielu osób korzystających z piecyków gazowych. Często wystarczy jedynie klasyczna kratka wentylacyjna lub wentylacja mechaniczna uruchamiana podczas pracy pieca. W przypadku małych, zamkniętych pomieszczeń z urządzeniem dwufunkcyjnym należy zamontować osobny przewód wychodzący na zewnątrz budynku.
Równie ważne są także częste przeglądy. Nieprawidłowo działająca instalacja może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Z tego powodu należy kontrolować jej stan co najmniej raz w roku, najlepiej przed sezonem grzewczym. W tym czasie warto sprawdzić również samą wentylację i upewnić się, że jest ona wystarczająca.
Dobrym pomysłem jest również zamontowanie czujników gazu propan, które są bardzo tanie, a pozwalają na szybkie zorientowanie się w zbyt wysokim poziomie czadu w pomieszczeniu. Tlenek węgla jest praktycznie niewyczuwalny, dlatego tak ważne jest reakcja na czas.
Atestowane urządzenia i ich wykorzystywanie zgodnie z instrukcją to również bardzo ważna zasada podczas ogrzewania domu gazem. Niewłaściwe użytkowanie instalacji może być powodem wielu niebezpiecznych sytuacji.
Czym skutkuje niewłaściwe korzystanie z instalacji gazowej?
Ulatnianie się czadu nie jest jedynym skutkiem niewłaściwego korzystania z instalacji gazowej lub jej niewystarczającej sprawności. Może się bowiem zdarzyć, że nieszczelne urządzenia doprowadzają do wysokiego stężenia gazu w powietrzu. W takiej sytuacji wystarczy zaledwie jedna iskra, by spowodować wybuch.
- Gaz jest tanim i wygodnym rozwiązaniem, ale potrafi być także niebezpieczny. Kluczem do zapewnienia bezpiecznych warunków jest świadomość zagrożeń i odpowiednia dbałość o instalację. Jeśli przeprowadza się regularne przeglądy, a w pomieszczeniu zapewniona jest właściwa wentylacja, to gaz staje się jednym z lepszych metod ogrzewania budynku – mówi specjalista z firmy BAR-GAZ.
Aby uniknąć zagrożeń związanych z gazem, należy postawić na nowoczesne instalacje, które nie są podatne na korozje, a więc z biegiem lat nie stają się nieszczelne. Jest to jednorazowa inwestycja pozwalająca na bezpieczne i ekonomiczne korzystanie z tego surowca.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana