Fotowoltaika w gospodarstwie domowym - kiedy to się opłaca?
Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie do kilku lat chętnie wybierane w wielu polskich domach. Jest ekologiczne, ponieważ korzysta się w odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce. Taka opcja zasilania domu w energię elektryczną jest kusząca także dlatego, że pozwala oszczędzić na rachunkach za prąd. Jedynym dużym wydatkiem jest samo zainstalowanie paneli. Zobacz, kiedy taka inwestycja się opłaca.
Fotowoltaika – jaki jest koszt paneli?
Instalacja fotowoltaiczna w długiej perspektywie rzeczywiście pozwala oszczędzać. Trzeba jednak uwzględnić duży początkowy koszt jej montażu, w który wchodzi projekt, panele, falownik, a także sama usługa montażu, który może wykonać jedynie uprawniona do tego firma.
Ilość paneli fotowoltaicznych wylicza się na podstawie średniego rocznego zużycia prądu w danym gospodarstwie domowym po to, aby dobrać instalację o odpowiedniej mocy. Od tego zależy zatem ilość paneli. Szacuje się, że niewielkie gospodarstwa domowe mogą zamknąć się w budżecie ok. 25 tys. złotych, a te większe będą musiały przeznaczyć na ten wydatek około 40 tys. złotych. Aby sprawdzić, jaki będzie koszt instalacji należy wykonać audyt energetyczny, podczas którego doradca oszacuje moc idealną do konkretnego gospodarstwa.
Kiedy fotowoltaika się opłaca?
Początkowy koszt instalacji może zniechęcić – szczególnie, jeśli okaże się, że twoje gospodarstwo domowe należy do tych dużych. Warto zdać sobie jednak sprawę z tego, że opłacalność paneli słonecznych należy analizować w perspektywie przynajmniej kilkunastoletniej.
Częściowe uniezależnienie się od cen prądu to jedna z zalet posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. Jest to zdecydowanie bardziej opłacalne niż płacenie wciąż rosnących rachunków za prąd, którego cena szybuje w górę właściwie z roku na rok.
Drugą kwestią są dofinansowania. Nie musisz ponosić całego kosztu instalacji z własnej kieszeni. Jeśli zdecydujesz się na pomoc profesjonalnej firmy fotowoltaicznej, pomogą ci oni dopełnić formalności oraz wybiorą odpowiedni program dofinansowania.
Instalacja i montaż paneli są szybkie i nie wymagają od ciebie żadnej wiedzy. Projekt opracuje dla ciebie wybrana firma, sprawdzając, gdzie optymalnie umieścić panele. W zakresie konstrukcji pod fotowoltaikę możesz zwrócić się np. do firmy PomarEnergy.
Nie można zapomnieć również o opłacalności, która nie jest „policzalna” w pieniądzach, a mianowicie o ogromnym, pozytywnym wpływie instalacji słonecznych na środowisko. Panele pozyskują czystą energię, którą inwerter przekształca na elektryczność.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana