W jaki sposób działają zawory elektromagnetyczne?
Zawory elektromagnetyczne są jednym z istotniejszych elementów armatury przemysłowej. Służą do kontrolowania przepływu mediów gazowych lub ciekłych, a także w dużym stopniu wpływają na bezpieczeństwo instalacji i układów. Warto więc dowiedzieć się, czym są zawory elektromagnetyczne, jak są zbudowane i na jakiej zasadzie działają. Przeczytaj artykuł!
Czym są zawory elektromagnetyczne?
Zawory elektromagnetyczne, inaczej zwane elektrozworami to urządzenia wchodzące w skład armatury przemysłowej. Montuje się je najczęściej w instalacjach i układach przesyłowych gazów oraz cieczy. Doskonale sprawdzają się w układach, które zabezpieczają m.in. przed wyciekami. Jak można dowiedzie się ze strony internetowego sklepu online Spektrum z armaturą gazową do instalacji przemysłowych, elektrozawory stosuje się przede wszystkim do kontroli nad przepływem mediów, takich jak woda, powietrze lub inne gazy techniczne. Ich funkcjonowanie wpływa również na bezpieczeństwa różnego typu instalacji, układów i urządzeń.
Jak zbudowane są zawory elektromagnetyczne?
Zawory elektromagnetyczne stosowane są w instalacjach gazowych, ale także instalacjach hydraulicznych do przesyłu i dozowania wody w systemach nawadniających, układach wody pitnej, w myjniach samochodowych, w sprzęcie stomatologicznym, saunach oraz kotłach parowych. Elektrozawory wykorzystywane są również w systemach pneumatycznych, kompresorach powietrznych oraz instalacjach chłodniczych. Pod względem budowy elektrozawory są hybrydą łączącą klasyczny zawór mechaniczny ze sterowanym elektrycznie siłownikiem. Oznacza to, że sygnał do pracy zaworu dostarczany jest za pomocą impulsu eklektycznego.
Jak działają elektrozawory?
W elektrozaworach zmiana trybu pracy wywołana zostaje zmianą sygnału elektrycznego. Przepływ prądu elektrycznego generuje pole magnetyczne, które przyciąga rdzeń lub ruchomą kotwicę zaworu. Pokonując siłę sprężyny, zostają one przyciągnięte do położenia, które zapewnia otwarcie lub zamknięcie przepływu medium. Po przerwaniu dopływu prądu zanika również pole magnetyczne, a rdzeń lub kotwica wracają do pozycji wyjściowej na skutek oddziaływania siły sprężyny.
Dobrym przykładem wysokiej jakości zaworu elektromagnetycznego do gazu jest zawór DMV-D 5100/11 eco. Jest to produkt renomowanej firmy Dungs z regulacją przepływu, stosowany w gazowych instalacjach przemysłowych. Elektrozawór przeznaczony jest do maksymalnego ciśnienia 500 mbar, wyposażony w przyłącze DN100 oraz zabezpieczony stopniem ochrony IP54. Ma niezbędne atesty i certyfikaty, co czyni go idealnym wyborem do współpracy z nowoczesnymi technologiami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana