Zalety stacjonarnych agregatów prądotwórczych
Agregat prądotwórczy to rezerwowe źródło zasilania, które znajduje zastosowanie w przypadku awarii sieci energetycznej. Typowy agregat składa się z prądnicy napędzanej silnikiem spalinowym, bazującym na różnych typach paliw (benzynie, oleju napędowym, gazie LPG, metanie, gazie ziemnym). Niektóre modele agregatów są również zaopatrzone w automatykę podłączoną do sieci energetycznej domu.
Stacjonarne agregaty prądotwórcze – w odróżnieniu od swych przenośnych odpowiedników – są montowane w jednym miejscu. Większość z nich cechuje się uniwersalnością zastosowań. Znajdują użytek m.in. przy zasilaniu odbiorników urządzeń domowych o napięciu maksymalnym 230 V, wliczając w to sprzęt elektroniczny i narzędzia budowlano-remontowe. Agregat sprawdza się też jako źródło prądu przy zasilaniu urządzeń ogrodowych i do prac na posesji, gdy nie dysponujemy alternatywnymi źródłami energii elektrycznej.Bezpieczeństwo i niezależność
Dzięki podłączeniu agregatu stacjonarnego do sieci energetycznej, budynek posiada stały dopływ energii elektrycznej – nawet w przypadku awarii rzeczonej sieci. Agregat z automatyką włącza się samoistnie jeżeli wykryje brak napięcia. Jednocześnie zasila wszystkie najważniejsze odbiorniki – np. sterownik pieca CO, oświetlenie czy system alarmowy wraz z kamerami. Wpływa to w oczywisty sposób na wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród domowników, którzy nie muszą zmagać się z niedogodnościami wynikającymi z braku prądu.Agregat prądotwórczy to nic innego jak własne, niezależne i w pełni bezpieczne źródło prądu. Doceniamy je szczególnie w przypadku awarii sieci energetycznej. Dzięki agregatowi, w domu będzie działało światło, sprzęt RTV/AGD, piec CO, pompa wodna, komputer czy laptop – objaśnia ekspert firmy Elektro-Instal z Poznania, zajmującej się sprzedażą, wynajmem oraz serwisowaniem urządzeń awaryjnego zasilania.
Kontrola w każdej sytuacji
O walorach użytkowych stacjonarnych agregatów prądotwórczych decydują wdrożone rozwiązania technologiczne. Najwyższą jakość prądu zapewnia cyfrowy, automatyczny regulator napięcia D-AVR, kontrolujący wahania napięcia wyjściowego. Dzięki odpowiednim funkcjom regulacyjnym, silnik agregatu zatrzymuje się w przypadku zbyt dużych obrotów lub w sytuacji wykrycia nieprawidłowego napięcia. Takie działanie chroni odbiorniki prądu przed potencjalnym uszkodzeniem lub całkowitym zepsuciem. Co w sytuacji, gdy agregat musi pracować w trudnych warunkach?Wówczas zaleca się, by był on wyposażony w amortyzatory, które zmniejszają ryzyko zerwania zespołu silnik-prądnica od ramy – dodaje specjalista Elektro-Instal.Agregat może być też zaopatrzony w system alarmu olejowego, czuwający nad bezpieczną pracą agregatu. Odcina on zapłon przy wykryciu zbyt małej ilości oleju w zbiorniku. Najlepsze agregaty służą latami, dlatego przy ich kupnie nie warto oszczędzać. Tylko solidny sprzęt sprawdzi się w sytuacji kryzysowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana