Dlaczego warto leczyć wady zgryzu
Zdrowe, równe zęby nie tylko ładnie wyglądają, umożliwiają także dokładne żucie pokarmu. Dzięki leczeniu wad zgryzu, zapobiegamy rozwojowi chorób jamy ustnej prowadzących do zaburzeń ogólnoustrojowych, a w szczególności do schorzeń układu pokarmowego i nerwowego. Usuwamy również przyczynę poważnych kompleksów obniżających naszą samoocenę.
Dlaczego należy leczyć wady zgryzu u dzieci
Poważne wady zgryzu są zazwyczaj widoczne już w dzieciństwie i jest to najlepszy okres na ich korygowanie. Dzięki szybkiej wizycie u ortodonty, nie tylko jesteśmy w staniu uniknąć pogłębiania wady, ale w większości przypadków możemy ją całkowicie wyeliminować. Jeżeli będziemy zwlekać z profilaktyką i leczeniem wad zgryzu, skutki będą bardzo poważne. Ryzykujemy nie tylko rozwój próchnicy i choroby dziąseł, ale także uszkodzenie zębów stałych i schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Z każdym rokiem wada zgryzu będzie się pogłębiać, a stłoczenie krzywych zębów, będzie blokować miejsce dla zębów stałych. Wady zgryzu u dzieci mogą także objawiać się wadami wymowy i pogorszeniem wyglądu twarzy (królicze zęby, cofnięta bródka). Prowadzi to nie tylko do kompleksów i niskiej samooceny, ale powoduje również szybsze ścieranie zębów, naraża je na urazy i złamania oraz może sprawić problemy z gryzieniem.Dlaczego należy leczyć wady zgryzu u dorosłych
Z wiekiem, skutki nieleczenia wad zgryzu postępują. Z powodu stłoczenia zębów, mamy trudności z ich czyszczeniem, co jest powodem rozwoju próchnicy i odkładania się kamienia nazębnego. Jeżeli nic z tym nie zrobimy, może to się skończyć chorobą dziąseł, zanikiem kości, a nawet utratą zębów na wskutek paradontozy. Krzywe zęby są również podatne na szybsze ścieranie, kruszenie i ułamania. Co gorsza, wady zgryzu powodują starczy wygląd twarzy, pogarszają wygląd samych zębów i mogą być przyczyną przygryzania policzków i warg. Każde z tych powikłań jest uciążliwe, ale to tylko ogniwa, prowadzące do poważniejszych schorzeń całego organizmu. Najczęstszymi z nich są powikłania ze strony układu pokarmowego i układu nerwowego. Jeśli weźmiemy pod uwagę także pogorszenie samooceny, kompleksy i gorsze relacje osobiste i zawodowe – widać wyraźnie, że dbając o zgryz dbamy nie tylko o zdrowie, ale także o to jak jesteśmy odbierani przez innych. Brzydki zgryz źle świadczy o jego posiadaczu, ponieważ osoby z krzywymi zębami są uznawane za niechlujne i niedbające o siebie. Co z tego, że zęby nie są krzywe z naszej winy. Czy tego chcemy, czy nie, wygląd twarzy jest naszą wizytówką i jest bardzo ważny przy pierwszym kontakcie.- Piękny uśmiech jest dla Pacjentów bardzo ważny, ponieważ wpływa na życie zawodowe i prywatne. Dodaje pewności siebie i pozwala pozbyć się kompleksów. Dzisiaj osoby, które noszą aparat ortodontyczny nie stanowią żadnej sensacji. Pacjenci podkreślają wręcz, że dzięki nim czują się kimś, kto dba o swój wygląd. Nigdy nie spotkałem osoby, która po zakończeniu leczenia powiedziałaby, że żałuje tej decyzji – dodaje specjalista ortodonta ze Specjalistycznej Praktyki Ortodontycznej lek. stom. Ewa Hornik.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana