Zakup mieszkania od developera krok po kroku
Zakupowi pierwszej nieruchomości w życiu może towarzyszyć niepokój. Na pewno mniejsze ryzyko dotyczy transakcji na rynku pierwotnym, jednak również do takiego przedsięwzięcia warto solidnie się przygotować. W poniższym tekście spróbujemy przybliżyć najważniejsze kwestie, związane z zakupem mieszkania od developera i omówić krok po kroku cały proces.
Wybór inwestycji mieszkaniowej
Większość osób planujących zakup mieszkania wie, gdzie mniej więcej powinno się ono znajdować: możliwie blisko pracy, przyjaciół i rodziny. Nowe inwestycje mieszkaniowe powstają z reguły na obrzeżach miast oraz w dzielnicach, które nie zostały jeszcze w pełni zagospodarowane, choć nie brak nowych osiedli, oddalonych od aglomeracji nawet o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów.
Młodzi dorośli, którzy szukają dla siebie domu, w którym będą mogli założyć rodzinę i wychowywać dzieci, z jednej strony cenią sobie ciszę i spokój, z drugiej zaś nie chcą rezygnować z wygód, jakie oferuje duże miasto. Choć znalezienie inwestycji, która będzie spełniała te pozornie sprzeczne założenia wydaje się trudne, nie jest to zadanie niemożliwe. Świetnym przykładem może być nowopowstałe Osiedle Botanika na krakowskiej Nowej Hucie. Budynki sąsiadują bezpośrednio z przyrodą Łąk Nowohuckich, ale mieszkańcy mają też dostęp do pełnej infrastruktury, jaką oferuje miasto.
Formalności przy zakupie mieszkania
Kiedy upatrzysz sobie konkretną inwestycję, udaj się do biura developerskiego. Tam będziesz mógł zadać wszystkie nurtujące cię pytania i otrzymasz prospekt z dokładnym opisem całej inwestycji oraz informacjami na temat samego developera (łącznie z udokumentowanym doświadczeniem i sytuacją finansową przedsiębiorstwa). Osobnym dokumentem będzie prospekt dotyczący konkretnego, wybranego przez ciebie lokalu – zawiera on dane na temat jego wymiarów, rozkładu, instalacji itd.
Kiedy zdecydujesz się już na zakup mieszkania, czas podpisać umowę developerską. Jednak jeśli planujesz finansować mieszkanie z kredytu, najpierw musisz wynegocjować pożyczkę w banku. Z uzyskaną promesą kredytu możesz już podpisać umowę z developerem.
Rodzaj podpisywanej umowy zależy od etapu, na jakim znajduje się inwestycja. Jeżeli budynek nie jest jeszcze gotowy, będzie wymagana umowa developerska. Z kolei jeśli kupujesz wybudowane już mieszkanie, zostanie ci przedstawiona umowa przedwstępna. Pamiętaj, by dokładnie zapoznać się z treścią wszystkich dokumentów, zanim cokolwiek podpiszesz, a w razie wątpliwości, nie obawiaj się zadawać pytań. Podpisanie umowy developerskiej musi odbyć się w obecności notariusza. W tym momencie należy też wnieść zadatek.
Kiedy developer skończy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe, nadchodzi czas na odbiór mieszkania. To bardzo ważny moment, ponieważ pozwala ci sprawdzić, czy firma wywiązała się ze wszystkich zadań we właściwy sposób. Podczas odbioru technicznego sprawdza się m.in. prawidłowość wykonania instalacji, osadzenia okien i ułożenia podłóg, a nawet to, czy ściany są równe. Jeśli masz jakiekolwiek uwagi, developer ma miesiąc na naprawienie swoich błędów. Do swojego nowego mieszkania będziesz mógł wprowadzić się w momencie przekazania kluczy. To, kiedy nastąpi przekazanie lokalu, uzgodnisz z agentem biura developerskiego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana