Jak uzyskać najlepsze kursy w kantorze?
Jedną z najważniejszych kwestii podczas przygotowywania się do podróży zagranicznej – czy to na wakacje, czy w celach służbowych – jest zdobycie waluty kraju, do którego się udajemy. Wizyta w pierwszym lepszym kantorze na ostatnią chwilę przed wyjazdem nie jest dobrym pomysłem, prawie zawsze skończy się to dla nas stratą. Co możemy zrobić, żeby wymiana waluty nie odbiła się zbyt mocno na naszej kieszeni?
Śledź kursy walut
Wartość pieniądza nigdy nie pozostaje taka sama. Wręcz przeciwnie – kursy walutowe są bardzo niestabilne i zmieniają się praktycznie z godziny na godzinę. Zwykle jednak towarzyszy temu pewien trend - jeśli dany pieniądz zyskuje lub traci na wartości będzie to trwało przez pewien czas. Dlatego warto na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem śledzić kursy walut. W ten sposób najłatwiej zorientujemy się, kiedy przypadnie najlepszym moment na wymianę. Zdecydowanie unikajmy kupowania pieniędzy na ostatnią chwilę. Tracimy w ten sposób szansę na rozeznanie w sytuacji na rynku walutowym i ryzykujemy utratę pieniędzy przy niesprzyjających kursach.
Wymieniaj bezpośrednio
Euro, dolar, funt – to najpopularniejsze waluty, z łatwością kupimy je w każdym kantorze. Gorzej jeśli wyjeżdżamy do państwa, w którym te waluty nie obowiązują. Najoczywistszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kupienie jednej z popularnych walut i wymienienie jej po przybyciu na miejsce na pieniądze lokalne. Jest to również rozwiązanie najpowszechniej stosowane. Problem z nim jest taki, że tracimy w ten sposób więcej pieniędzy. Dlaczego? Ponieważ przy każdej wymianie kantor pobiera od nas pewną prowizję za swoje usługi. Przy podwójnej wymianie płacimy więc dwie prowizje, zamiast jednej. Jeśli zależy nam, żeby minimalizować koszty, powinniśmy korzystać z usług kantorów, w których możemy zakupić potrzebną nam walutę bezpośrednio. Jednym z takich miejsc jest kantor Alex, w którym możemy zakupić waluty rzadko spotykane, takie jak tajlandzkie baty czy indyjskie rupie.
Więcej pieniędzy, większe oszczędności
Każdy kantor sam decyduje, po jakim kursie będzie sprzedawał daną walutę. Nie oznacza to jednak, że ceny podane na tablicy kursów są nienaruszalne. W wielu przypadkach kantory zgadzają się na negocjacje kursów – szczególnie, jeśli wymieniamy duże kwoty. Niepisana zasada mówi, że im więcej obcej waluty chcemy kupić, tym większe nasze możliwości negocjacji. Warto również przed wizytą udać się na stronę kantoru i sprawdzić interesujące nas kursy. Jeśli okażą się one bardziej atrakcyjne, niż kursy podane w siedzibie kantoru, możemy się na nie powołać.
Unikaj lotnisk i dworców
Na lotniskach, dworcach i innych ważnych węzłach komunikacyjnych bez problemu znajdziemy niejeden kantor. Czy warto korzystać z ich usług? Praktyka podpowiada, że nie – punkty te zwykle wykorzystują pośpiech turystów, którzy są zdeterminowani, by zakupić lokalną walutę (bo zapomnieli lub nie zdążyli zrobić tego w domu) i bardzo windują kursy. Jeśli nie chcemy stracić pieniędzy, powinniśmy unikać zakupów w takich miejscach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana