Zakup antyków jako lokata środków
Inwestowanie w antyki niesie ze sobą pewne ryzyko – wartość konkretnego przedmiotu definiują bowiem popyt i podaż, a rynek antyków jest nieregulowany. Niemniej jednak odpowiednio ulokowany kapitał to możliwość osiągnięcia profitów i ograniczenia skutków galopującej inflacji. Warto jednak wcześniej dobrze rozeznać się na rynku akwarystycznym – nie każdy zabytek wygeneruje satysfakcjonujący dochód w przyszłości.
Jak inwestować w antyki?
Najważniejszym aspektem jest zwrot z inwestycji lub potencjalne zyski, jakie mogą wygenerować zabytki. Warto mieć na uwadze, aby kupować dzieła znanych twórców, których wartość rośnie wraz z czasem. Oznacza to jednak konieczność dysponowania nieco większym kapitałem niż w przypadku zakupu antyków do domu.
Obowiązuje zasada, że im wyższa jest cena początkowa dzieła, tym większe zyski wygeneruje ono w przyszłości. Aby jednak się tak stało, warto inwestować w dobrze zachowane egzemplarze cenionych artystów – stary mebel anonimowego twórcy ma bardzo małe szanse na wzrost wartości w czasie, a także znalezienie nabywcy chętnego do zapłacenia satysfakcjonującej nas kwoty.
A zatem przy inwestowaniu w antyki ważna jest autentyczność, pochodzenie i stan dzieła. Gwarancję autentyczności daje kupno antyków u renomowanych dealerów, którzy bardzo często dysponują informacjami o historii mebli oraz ich właścicielach. Oczywiście pozostaje to nie bez znaczenia na cenę. Podobnie jak stan przedmiotu – im lepszy wygląd i mniej uszkodzeń, tym większa wartość mebla. Zabytkowe meble z całej Europy kupić można w antykwariacie online Antyki Sijka, który może pochwalić się trzydziestoletnią historią działalności w dziedzinie sprzedaży i konserwacji antyków, a także specjalistyczną wiedzą techniczną i historyczną.
O czym należy pamiętać, inwestując w antyki?
Chcąc inwestować w antyki, warto określić zakres swojej działalności, co pozwoli znacząco skrócić czas poszukiwań wartościowych przedmiotów. Co więcej, lepiej jest skupić się na określonej epoce i dokładnie się z nią zaznajomić niż inwestować w przypadkowy zbiór rzeczy.
Każdy skup mebli antycznych określa cenę przedmiotu na podstawie jego rynkowej wartości, a także czynników dodatkowych, takich jak pochodzenia przedmiotu i historii z nim związanej. Wartość przedmiotu może się obniżyć, gdy na rynku pojawi się więcej podobnych egzemplarzy, w efekcie czego spadnie popyt. Zbyt popularne eksponaty może być później trudniej sprzedać, dlatego warto inwestować w pojedyncze egzemplarze – im rzadszy przedmiot, tym cenniejszy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana