Blachodachówka i jej różne zastosowania
Solidny dach nad głową to pod wieloma względami najważniejszy element konstrukcyjny całego budynku. Może on być pokryty różnego rodzaju materiałami – jednym z nich jest blachodachówka, które ze względu na swoje liczne zalety jest w dzisiejszych czasach zdecydowanym numerem jeden na rynku pokryć dachowych. Jakie to zalety i w jaki sposób wpływają one na użycie blachodachówek – tego dowiemy się z poniższego tekstu.
Charakterystyka blachodachówki
Blachodachówka posiada bardzo wiele właściwości, które decydują o jej powszechnym użyciu. Przede wszystkim jest bardzo trwała i odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne – między innymi opady deszczu i śniegu, zmienne temperatury oraz promieniowanie słoneczne. Oczywiście, parametry te zależą w dużej mierze od jakości surowca oraz metody produkcji. Najlepsze na rynku produkty są w stanie przetrwać dziesiątki lat. Ponadto blachodachówka jest lekka. Dzięki temu z jednej strony jej montaż jest dużo prostszy i szybszy niż w przypadku dachówek ceramicznych, z drugiej zaś może być stosowana na mniej rozbudowanej więźbie dachowej. Oznacza to znaczne zmniejszenie kosztów wybudowania dachu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że blachodachówka jest tania.Zastosowanie blachodachówki
Blachodachówka jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w branży budowlanej. Pokrywa się nią dachy zwieńczające wszelkiego rodzaju obiekty – od domów mieszkaniowych jedno- i wielorodzinnych, przez obiekty użytkowe, kończąc na sakralnych. Jej niewielka waga sprawia, że może być również zastosowana w czasie renowacji starszych budynków, których więźba dachowa z czasem uległa osłabieniu i nie jest w stanie utrzymać pokrycia z dachówek ceramicznych i innych materiałów.Kiedy możliwe jest zastosowanie blachodachówki?
Aby blachodachówka mogła zostać użyta jako pokrycie dachowe, konstrukcja więźby powinna spełniać dwa główne warunki. Po pierwsze – odpowiedni kąt nachylenia.W polskim budownictwie zwykle kąt nachylenia płaszczyzny dachu nie przekracza 45 stopni – mówi przedstawiciel firmy Ambit Pokrycia Dachowe. – Takie nachylenie zapewnia bardzo dobre odprowadzanie wody opadowej. Istotne jest również minimalne nachylenie, które w przypadku blachodachówki nie powinno być niższe niż 9-10 stopni. Jeśli blachodachówka zostanie położona na dachu o niższym kącie nachylenia, w jej wyżłobieniach może zbierać się woda opadowa, która będzie nadmiernie obciążać dach.Inne kryterium doboru pokrycia to geometria dachu. Blachodachówkę kładzie się zazwyczaj na dachach o dość nieskomplikowanym kształcie i małej ilości załamań. Dzięki temu montaż pokrycia przebiega bardzo szybko i sprawnie, bowiem nie ma konieczności dopasowywania do siebie wielu połaci pokrycia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana