Jak osuszyć pomieszczenie po zalaniu?
Osuszanie pomieszczenia jest konieczne, gdy ulewa albo awaria wodociągowa zalała wnętrze budynku. Aby jednak odpowiednio dobrać metodę radzenia sobie z konsekwencjami takiego zdarzenia, trzeba wiedzieć, z jakim rodzajem zalania ma się do czynienia. Niektóre nie wymagają skomplikowanych rozwiązań, bo w skutkach nie są wcale poważne. Inne niosą ze sobą konieczność zaawansowanych prac naprawczych.
Zalania i cztery ich kategorie
Zalania pierwszej kategorii powodują niewielkie uszkodzenia. W ich przypadku woda zazwyczaj jest czysta i nie przedostaje się do strefy posadzkowej domu. Druga kategoria oznacza szybkie rozprzestrzenianie się wody i dość znaczne uszkodzenia, między innymi pod posadzką. Wilgoć w ścianach powoduje trudne do usunięcia, a czasami wręcz nieodwracalne w skutkach szkody. Przy tak zwanej trzeciej kategorii woda bardzo szybko przenika całość powierzchni pomieszczenia. Nie zatrzymują jej nawet solidne materiały budowlane. Na skutek jej działanie w błyskawicznym wręcz tempie rozwijają się grzyby i wszelkiego rodzaju mikroorganizmy. Czwarta, najgorsza w skutkach kategoria oznacza zalanie zanieczyszczoną wodą, która w swoim składzie zawiera ścieki, toksyny, liczne bakterie i wirusy.
Ponadto, konkretny sposób osuszania pomieszczenia powinieneś uzależnić od przyczyny zalania. Jeśli jasno ją określisz, możesz się jej pozbyć i zminimalizować ryzyko powtórzenia się sytuacji. O ile na ulewy nie masz wpływu, o tyle nieszczelną instalację możesz naprawić.
Osuszanie pomieszczenia – metody
Przechodząc jednak do sedna, a więc samego osuszania – w przypadku nieznacznych szkód wystarczą działania na własną rękę. Już samo wietrzenie pomieszczeń przynosi wówczas zauważane korzyści. Kiedy jednak poziom zawilgotnienia ścian jest dość wysoki, warto poprosić o pomoc profesjonalistów.
– Osuszenie pomieszczenia należy przeprowadzić jak najszybciej. Czas ma ogromne znaczenie, bo nadmiar wilgoci prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni
– wyjaśnia właściciel firmy MAK-INIEKT.
Profesjonalną metodą osuszania domu jest iniekcja krystaliczna. Sięgając po wskazaną technikę, można przejść do odbudowy hydroizolacji bez konieczności wcześniejszego osuszania ścian. Specjalny materiał iniekcyjny wprowadza się w powstałe szczeliny, gdzie zastyga i po jakimś czasie tworzy nierozpuszczalną barierę. Tego rodzaju izolacja przyczynia się do naturalnego wysychania ścian.
W niektórych przypadkach można sięgnąć po profesjonalne nagrzewnice wentylatorowe. Takie urządzenia podnoszą temperaturę wewnątrz budynku. Inną, równie popularną metodą pozbycia się jest osuszanie kondensacyjne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana