Warunki wynajmu dźwigów - co warto wiedzieć?
Odpowiednie maszyny budowlane umożliwiają prowadzenie różnego rodzaju prac budowlanych oraz ziemnych. Jednymi z nich są popularne dźwigi, dzięki którym możliwe jest przenoszenie materiałów na znaczne wysokości. Ich zakup jest niezwykle kosztowny, dlatego znacznie więcej przedsiębiorców decyduje się na wynajęcie urządzenia na czas prac. Co warto wiedzieć o wynajmie dźwigów?
Co trzeba wiedzieć o prawidłowej obsłudze dźwigu?
Żurawie budowlane, zwane również dźwigami, pozwalają na przenoszenie ładunków o znacznej masie. Ze względu na to istnieje wysokie zagrożenie wypadku, jeśli maszyna będzie obsługiwana przez osobę pozbawioną kwalifikacji. Dlatego operator żurawia budowlanego musi ukończyć specjalistyczne 3-miesięczne szkolenie, a następnie zdać egzaminem zarówno praktycznym i teoretycznym. Istnieją różne kategorie żurawi budowlanych: IIŻ i IŻ. Typ IIŻ dotyczy żurawi stacjonarnych, przenośnych, przewoźnych i samojezdnych, natomiast typ IŻ dotyczy żurawi wieżowych, szybko montujących oraz szynowych.
Jeśli chcemy wynająć dźwigi w Krakowie, lub innych dużych miastach, często można spotkać się z oferowanymi przez wyspecjalizowane przedsiębiorstwa usługami dźwigowymi. Sprzęt wykorzystywany do prac wysokościowych wymaga bowiem nie tylko odpowiednich kwalifikacji, ale również doświadczenia i umiejętności. Dlatego w trakcie prac budowlanych i ziemnych warto skorzystać z pomocy doświadczonych operatorów, dzięki którym wydajność prac znacznie wzrośnie i będą mogły one zostać zrealizowane terminowo.
Wynajmem żurawi budowlanych i usługami dźwigowymi zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak Fanbe z Skawiny.
Lepiej wynająć czy kupić dźwig?
Zakup dźwigu to niezwykle kosztowna inwestycja. Oprócz ceny samej maszyny należy również pamiętać o kosztach jej eksploatacji, transportu oraz magazynowania. To sprawia, że znacznie więcej przedsiębiorców jest zainteresowanych wynajmem maszyn bezpośrednio w okolicy miejsca, gdzie będą prowadzone prace budowlane.
Alternatywą do zakupu żurawia budowlanego jest jego wynajem. W ten sposób najemca pozbywa się dodatkowych kosztów związanych z konserwacją i naprawą maszyny. Same opłaty uiszczane są wyłącznie za czas korzystania z dźwigu. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na warunki wynajmu. Umowa powinna obejmować wszystkie dodatkowe koszty, które będzie musiał ponieść najemca w związku z wynajmem. Wszelkie niejasności dotyczące płynów eksploatacyjnych, transportu na miejsce prac, odbioru maszyny oraz zarządzania nią powinny zostać wyjaśnione jeszcze przed podpisaniem umowy. W ten sposób zyskujemy pewność, że sprzęt, który wynajmujemy, jest w pełni sprawny technicznie oraz wiemy, jaka będzie wysokość kosztów końcowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana