Jak zadbać o wentylację basenu?
Konieczność stosowania w budynkach systemów wentylacji, np. w klasycznej technologii grawitacyjnej, jest oczywista. To sposób na efektywny obieg czystego powietrza i usuwanie nadmiaru wilgoci z pomieszczeń. Jak się jednak okazuje, systemy wentylacyjne stanowią również niezbędny element wyposażenia basenowego. Jaką rolę odgrywa wentylacja w przypadku basenów i w jaki sposób można o nią zadbać?
Dlaczego wentylacja basenowa jest potrzebna?
Zanim przyjrzymy się bliżej rozwiązaniom technologicznym z zakresu wentylacji basenowej, warto najpierw poznać znaczenie tego typu instalacji. Jak wiadomo, systemy wentylacyjne wykorzystywane w budynkach umożliwiają cyrkulację powietrza, pozwalając tym samym na stworzenie i zachowanie w danym pomieszczeniu optymalnych warunków. Chodzi tu o panujący we wnętrzach mikroklimat i składające się na niego czynniki, a więc przede wszystkim wilgotność, temperaturę i jakość oraz prędkość powietrza. Parametry te są szczególnie istotne w przypadku basenów krytych, gdzie panuje wysoki poziom wilgoci, której nadmiaru należy się pozbyć, a jednocześnie konieczne jest utrzymanie tam odpowiednio wysokiej temperatury. Chcąc stworzyć optymalne warunki na basenie, należy zadbać o zachowanie wyższej temperatury powietrza i nieco niższej wody przy utrzymaniu wilgotności w granicach od ok. 40 do 60%.
Zła wentylacja na basenie nie tylko znacząco obniży komfort osób przebywających w tym pomieszczeniu, ale negatywnie wpłynie również na kondycję budynku. - Przestrzega ekspert z firmy Astralpool – producenta basenów i wyposażenia basenowego. - Duże zagrożenie stanowi zwłaszcza wilgoć wnikająca w ściany, czego skutkiem będą zacieki, odkształcenia i zagrzybienie konstrukcji. Systemy wentylacji na basenie
W zależności od rozmiarów i zakresu użytkowania hali basenowej wykorzystuje się różne systemy wentylacyjne. Podstawą wydajnego odprowadzania wilgoci i odpowiedniej dystrybucji powietrza jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z instalacją nawiewną oraz kanałami wentylacyjnymi, które powinny charakteryzować się wysoką odpornością na oddziaływanie wilgoci i szkodliwych związków chemicznych. W celu pozbycia się nadmiaru wilgoci z krytej pływalni można zastosować tzw. osuszacze powietrza. Tego typu urządzenia osuszające montuje się np. na ścianie lub pod sufitem hali. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są natomiast wentylacyjne centrale osuszające współpracujące z pompami ciepła, ewentualnie z rekuperatorami. Tak zaprojektowana wentylacja basenowa umożliwia nie tylko efektywną wymianę powietrza na pływalni, ale pozwala również na odzysk ciepła, co czyni z niej ekologiczną i opłacalną inwestycję.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana