W jaki sposób działają wibratory do betonu?
Podobnie jak to się dzieje przy wyrabianiu ciast na wypieki, także każda zaprawa murarska, każdy klej, farba i każda betonowa mieszanka musi zostać bardzo dobrze wymieszana, zanim będzie mogła zostać użyta. Do nadania właściwej konsystencji tego typu materiałom budowlanym służą w zależności od potrzeb różnego rodzaju mieszadła. Mogą to być elektryczne ręczne mieszarki lub mniejsze albo też większe betoniarki. Postarajmy się zgłębić temat przygotowania mieszanki betonowej w kontekście wibratorów i nie tylko.
Mechaniczne mieszanie, wibrowanie i obrabianie betonu
Zacznijmy od wyjaśnienia: tak naprawdę betonu ani się nie miesza, ani nie wibruje, bo jest to już gotowy i bardzo twardy produkt końcowy. Mówiąc w niniejszym tekście o wibratorach do betonu, używamy po prostu wygodnego skrótu myślowego, bo w rzeczywistości chodzi tutaj o wibrowanie, jeszcze niezestalonej, półpłynnej mieszanki betonowej. W dalszej części naszych rozważań będziemy więc zamiennie używali obu tych sformułowań.
Przygotowując materiał do niniejszego artykułu, odwiedziliśmy firmę SUMAX ELEKTRONARZĘDZIA z Wrocławia. Sprzedaje się tam elektronarzędzia akumulatorowe i sieciowe, narzędzia spalinowe do betonu oraz ogrodowe, różnorodny osprzęt uzupełniający, w tym przyrządy pomiarowe i wiele innych produktów przydatnych na budowie, w ogrodzie i w domu. Oczywiście w związku z poruszanym tutaj tematem najbardziej zainteresowały nas zagęszczarki i wibratory do betonu, o których napiszemy więcej w dalszej części tekstu. Niewątpliwie równie ciekawą propozycją dla budowlańców mogą być także frezarki i przecinarki do betonu, a także asfaltu czy walce, młoty udarowo-obrotowe oraz zacieraczki spalinowe. Wróćmy jednak do naszych wibratorów.
Dlaczego i w jaki sposób mieszanka betonowa jest wibrowana?
Oczywiście można i należy zakładać, że przygotowana w betoniarkach mieszanka jest bardzo dokładnie wymieszana i ma w miarę jednolitą konsystencję. Należy jednak wiedzieć, że wtedy, gdy forma (zwykle szalunek), do której beton się wlewa, ma skomplikowany kształt, mogą pojawić się tam pewne niejednorodności i puste przestrzenie, najczęściej powodowane przez pęcherzyki powietrza. Wprowadzenie mieszanki będącej już w formie w drgania przy pomocy wibratora usuwa pęcherzyki powietrza, puste przestrzenie zwane w slangu budowlańców „rakami”. Wibratora do betonu należy używać w miarę ostrożnie. Trzeba przy tym zaznaczyć: nie można mieszanki wibrować zbyt intensywnie i długo, bo może to spowodować segregację poszczególnych jej składników, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia betonowej konstrukcji.
Oczywiście mieszanki betonowe wprowadzane są w drgania przy pomocy różnego rodzaju wibratorów. Mamy wibratory zewnętrzne, wgłębne, elektryczne, spalinowe, pneumatyczne, częstotliwościowe i jeszcze kilka innych.
Podsumowując temat, możemy za pewnik uznać fakt, że wibratory do mieszanek betonowych to jedno z podstawowych urządzeń na niemal każdej budowie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana