Jak uzyskać efekt "lewitujących" schodów we wnętrzu
Schody wewnętrzne oprócz czysto praktycznych pełnią również funkcje estetyczne. Ponieważ zajmują dużo przestrzeni, powinny dobrze się prezentować, wpisując się w jej aranżację. Dostępnych jest wiele rozwiązań. Bardzo modne ostatnimi czasy są schody półkowe, których stopnie, dzięki nowoczesnej konstrukcji, wyglądają tak, jakby lewitowały. Na czym to polega w praktyce?
Efektowne i bezpieczne
Schody półkowe, inaczej nazywane wspornikowymi lub samonośnymi, to odważne rozwiązanie. Mamy tu jednak na myśli tylko względy estetyczne. Konstrukcja tych nowoczesnych schodów gwarantuje bowiem stuprocentowe bezpieczeństwo. Choć stopnie sprawiają wrażenie lewitujących, ich montaż zapewnia przenoszenie obciążenia w granicach 300-400 kilogramów. A to wszystko dzięki umieszczonej w ścianie belce, do której mocowane są poszczególne stopnie. Belki, wykonywane zazwyczaj ze stali, umożliwiają stworzenie konstrukcji bez policzków i podstopni.
Jednostronna instalacja schodów wspornikowych pozwala na maksymalny efekt, przy minimalnej ilości zajmowanej powierzchni. Tego typu schody wewnętrzne nie wymagają także balustrady. Nie oznacza to jednak, że należy z niej rezygnować. Zarówno szklane, jak i drewniane lewitujące stopnie dobrze prezentują się w połączeniu z cienką szklaną taflą balustrady, mocowaną do nich punktowo. Maksymalna zalecana szerokość stopni wynosi 120 centymetrów, a grubość 10. Im szersze i cieńsze, tym większe wrażenie robią w gotowej konstrukcji schodów.
W jakich typach wnętrz sprawdzą się schody wspornikowe?
Lekkie i nowoczesne schody półkowe, oferowane między innymi przez firmę VITRO-GLASS z Wrocławia, stanowią świetną propozycję dla osób, które cenią minimalizm i niepowtarzalny design. W przypadku lewitujących schodów pojęcia te tylko pozornie się wykluczają. W praktyce wzajemnie się uzupełniają i tworzą nowatorską kompozycję, będącą w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających inwestorów.
Lewitujące schody z pewnością świetnie wpisują się we wnętrza urządzone w stylach skandynawskim, industrialnym czy glamour. Połączenie poziomów za pomocą konstrukcji półkowych może okazać się również dobrym i praktycznym rozwiązaniem dla właścicieli niedużych domów i mieszkań aranżowanych w sposób bardziej tradycyjny, gdyż materiały takie jak metal czy szkło mają charakter uniwersalny. Wystarczy dobry projekt, aby stworzone z nich schody wspornikowe tworzyły spójną całość aranżacyjną z wnętrzem, w którym się znajdują. W jego stworzeniu zaś mogą pomóc specjaliści, którzy na co dzień zajmują się budową takich instalacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana