Najważniejsze cechy spedycji kolejowej
Kolej pod względem przewożonego tonażu zajmuje drugie miejsce po transporcie samochodowym wśród wszystkich dostępnych środków transportu. Spedycja kolejowa ma jednak swoją specyfikę związaną zarówno z warunkami opłacalności przy przewozie konkretnych ładunków, jak i możliwościami, które zapewniają funkcjonujący na rynku przewoźnicy. Choć nie jest ona propozycją dla wszystkich, to w wielu przypadkach jej oferta będzie najbardziej konkurencyjna.
Kiedy wybierana jest spedycja kolejowa?
Przedsiębiorcy zajmujący się prowadzoną na większą skalę działalnością produkcyjną albo handlową zdają sobie sprawę z tego, że jedną z ważniejszych kwestii związanych z biznesem jest zapewnienie sobie sprawnej i możliwie taniej spedycji. Przedsiębiorstwa poszukujące dogodnego sposobu dostarczania swoich towarów do odbiorców mogą zdecydować się na wybór jednej z możliwości – w grę wchodzi transport morski, lotniczy, drogowy lub kolejowy. Wybór jednej z opcji jest uzależniony od kilku zmiennych, którymi są rodzaj i ilość ładunku, odległość, jaką musi on pokonać, czas, jaki wiąże się z dostawą przy użyciu konkretnego środka transportu, a także jego koszt. Nie można również zapominać o dostępności infrastruktury. Jeżeli chodzi o przewozy kolejowe, to najczęściej są one wykorzystywane przy przewozach określonych kategorii towarów. Wśród nich znajdują się paliwa mineralne (węgiel, ropa i gaz skroplony), rudy metali i pozostałe produkty przemysłu wydobywczego, a także koks. Koleją wozi się wyroby chemiczne, metale i wyroby metalowe. Stosunkowo rzadko przewozi się w ten sposób surowce wtórne, produkty rolnicze, drewno oraz produkty spożywcze.
Dlaczego warto korzystać ze spedycji kolejowej?
Spedycja kolejowa sprawdza się najlepiej przy przewozach, które odbywają się na średnich i długich trasach. W zależności od uwarunkowań geograficznych może być konkurencyjna dla przewozów morskich w obrębie Eurazji, a w przypadku tras transeuropejskich nierzadko konkuruje z transportem samochodowym. Wśród ważniejszych zalet znajdzie się czas przewozu, jeżeli chodzi o zestawienie z drogą morską oraz koszt, gdy brać pod uwagę transport samochodowy. Kolej będzie najlepszą opcją przy przewozach ładunków masowych i towarów o znacznych gabarytach i wadze, a na długich dystansach może również sprawdzić się przy towarach drobnicowych. Warto pamiętać, że spedycja kolejowa oznacza najniższe ryzyko uszkodzenia ładunków w wyniku wypadku czy zdarzenia losowego. Jest też najbardziej ekologiczna zarówno jeśli chodzi o emisję zanieczyszczeń, jak i zużycie energii. Firmą specjalizującą się w spedycji kolejowej jest Diera. Zajmuje się ona również wysyłką ładunków transportem morskim, lotniczym i samochodowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana