Tkaniny obiciowe o różnych parametrach i właściwościach
Meble tapicerowane stanowią podstawę wyposażenia salonów, ale także hotelowych i biurowych lobby czy gabinetów. Zapewniają komfort, a jednocześnie są ważnym elementem aranżacji przestrzeni. Przy ich wybieraniu warto zwrócić uwagę na to, jaka tkanina obiciowa została wykorzystana do pokrycia siedziska czy oparcia. Zobacz, jakie są właściwości poszczególnych typów takich tkanin.
Co to jest tkanina obiciowa?
Tkanina obiciowa, nazywana też tapicerską lub meblową, to materiał, który jest wykorzystywany do pokrywania siedzisk oraz oparć różnego rodzaju mebli. Są to przede wszystkim sofy i fotele, ale także pufy, podnóżki czy eleganckie krzesła do jadalni. Tego typu materiał nadaje meblowi określony charakter, a przy tym chroni pozostałe warstwy siedziska przed zabrudzeniem.
Warto wiedzieć, że przy zamawianiu mebli tapicerowanych najczęściej istnieje możliwość indywidualnego dobrania tkaniny obiciowej. Taką możliwość mają np. klienci firmy Stecko Meble ze Szczecina, która specjalizuje się w wyposażaniu wnętrz biurowych oraz hotelowych.
Jak wybrać odpowiednią tkaninę obiciową?
Przy wyborze tkaniny obiciowej warto zwrócić uwagę nie tylko na kolorystykę czy deseń, ale także na inne parametry. Dobry materiał tapicerski musi też być wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne oraz odporny na zabrudzenia i przetarcia – to ważne szczególnie wtedy, gdy obijana nim kanapa czy fotel mają stanąć w hotelowym lobby czy biurowym pokoju spotkań. Dlatego decyzję warto podjąć wspólnie ze specjalistą.
Jakie są rodzaje tkanin obiciowych?
Na rynku można znaleźć bardzo szeroki wybór tkanin obiciowych, które różnią się między sobą właściwościami oraz parametrami. Do najpopularniejszych zalicza się:
- altary i alcantary – wyróżniają się dużą miękkością, a przy tym odpornością na ścieranie. Często są określane jako sztuczny zamsz. Zapewniają dobrą przyczepność do siedziska;
- floki – są wykonywane specjalną techniką polegającą na aplikacji strzyży tekstylnej na tkaninę. Floki są miękkie i odporne na ścieranie. Przypominają nieco aksamit,
- plecionki – są tkaninami o dobrze widocznym i wyczuwalnym splocie, są wyjątkowo wytrzymałe, a zarazem mają ciekawą teksturę,
- szenile – powstają z akrylu i poliestru. Są grube, a zarazem przyjemne w dotyku i miękkie,
- żakardy – powstają na krosnach z wykorzystaniem maszyny żakardowej. Ich atutem jest nie tylko ciekawy wzór, ale przede wszystkim duża wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych.
Aby wybrać odpowiednią tkaninę obiciową, warto się skonsultować z ekspertem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana