Reset drukarki. Kiedy jest konieczny?
Dzięki rozwojowi technologicznemu konieczność resetowania urządzeń drukujących nie zachodzi tak często jak w przeszłości. Nowoczesny sprzęt działa dużo sprawniej. Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, w których restart drukarki stanowi jedyne rozwiązanie. Kiedy tak się dzieje i jak możemy go przeprowadzić, aby nasze urządzenie szybko wróciło do pracy?
Najczęstsze przyczyny resetu drukarek
Urządzenia nowej generacji sprawiają swoim właścicielom dużo mniej trudności niż ich starsze modele. Do najczęściej spotykanych dziś problemów, których skutecznym rozwiązaniem będzie restart drukarki bądź urządzenia wielofunkcyjnego zaliczamy sytuacje, kiedy nie wykrywają one tonera lub tuszu oraz te, w których informują nas o zaciętym papierze.
Kiedy sprzęt nie widzi kartridżów czy pojemników z tonerem, może to oznaczać między innymi wystąpienie błędu kasowania pamięci wewnętrznej, aktywację funkcji zabezpieczenia kartridża lub uszkodzony chip. Komunikat o zaciętym papierze zaś może wskazywać na realnie występujący błąd albo być informacją nieprawdziwą.
Błąd kasowania pamięci wewnętrznej występuje na przykład wtedy, gdy po wymianie pojemnika na nowy, drukarka go nie rozpoznaje i w efekcie nie przeprowadza automatycznego resetu pamięci wewnętrznej. W urządzeniach, w których aktywna jest funkcja zabezpieczająca kartridże, system wykrywa tusz, a następnie przypisuje go do konkretnego modelu. Z tego powodu po przełożeniu pojemnika do innej drukarki, może na niej pojawić się komunikat o wystąpieniu błędu. Na szczęście można tę funkcję wyłączyć, wchodząc w ustawienia sprzętu i uniknąć takiej sytuacji w przyszłości.
Reset pamięci drukarki
Aby urządzenie zaczęło na nowo widzieć tusz i toner, konieczny jest restart jego pamięć. Jak to zrobić? Należy wyjąć nowy pojemnik z tuszem, zastąpić go starym, a następnie włączyć drukarkę i pozostawić ją na 15 minut. Po tym czasie zaś trzeba wyjąć stary pojemnik i z powrotem włożyć nowy. Gdyby takie działanie nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, wówczas trzeba wyjąć z urządzenia nowy kartridż, po czym wyłączyć je przy użyciu przycisku. W kolejnym kroku zaś powinno się odłączyć kabel od zasilania, odczekać około 15 minut, a potem podłączyć sprzęt do prądu na nowo. Na koniec należy zainstalować nowy pojemnik i włączyć drukarkę przyciskiem. Po takim zabiegu powinna ona już wykrywać toner lub tusz.
Może się jednak zdarzyć, że w przypadku drukarek atramentowych zresetowanie pamięci wewnętrznej nie pomoże. Powodem może być wtedy brudny lub uszkodzony chip kartridża. Co w takiej sytuacji?
Wyłączmy drukarkę, wyjmijmy kartridż, a następnie odłączmy jej kabel od zasilania. Dalej – sprawdźmy, czy chip styka się z przyłączem, zlokalizowanym wewnątrz urządzenia, a następnie przeczyśćmy oba delikatnie przy użyciu suchej antystatycznej ściereczki. Potem włóżmy kartridż i ponownie podłączmy kabel do gniazdka. Na koniec wydrukujmy stronę testową. Jeśli przeprowadzenie takiej procedury także nie przyniesie skutków, może to oznaczać, że kartridż jest fabrycznie wadliwy. Wówczas należy skontaktować się ze sprzedawcą i poprosić o jego wymianę – radzi nasz rozmówca ze sklepu internetowego Offishop, specjalizującego się w sprzedaży drukarek i dedykowanych im materiałów eksploatacyjnych.
Restart drukarki z zaciętym papierem
W przypadku, gdy urządzenie wyświetla komunikat o zaciętym papierze, w pierwszym kroku musimy zobaczyć, czy nie ma go w podajniku, zasobniku wyjściowym oraz w obszarze dostępu do tuszu i tonera albo z tyłu sprzętu. Jeśli go tam nie znajdziemy, wówczas powinniśmy sprawdzić, czy resztki papieru nie zakłócają pracy drukarki, a następnie przejść do czyszczenia wałków podajnika. Po tej czynności z kolei należy zresetować urządzenie. W sytuacji, w której takie działanie nie da żądanego efektu, to może oznaczać, że drukarka jest uszkodzona i wymaga specjalistycznej naprawy w serwisie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana