Od czego zależą ceny złomu w punkcie skupu?
Sprzedawanie złomu w punktach skupu jest dobrą praktyką z kilku względów. Przede wszystkim można dzięki temu przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Wynika to z możliwości sprzedania elektronarzędzi, zalegających odpadów, które mogłyby zostać wyrzucone do lasu, co dodatkowo mogłoby grozić ogromną karą. Poza tym sprzedając złom, można zarobić, chociaż zyski z tym związane mogą zależeć od wielu czynników. Czym dokładnie podyktowana jest cena złomu w punktach skupu?
Im więcej złomu, tym lepiej
W punktach sprzedaży odpadów metalowych, na przykład w firmie LEBAL z Poznania, można sprzedawać zarówno większe, jak i mniejsze ilości złomu. Dobrze o tym wiedzieć i każdorazowo przemyśleć, czy nie warto nazbierać więcej złomu i dopiero wtedy udać się do wybranego skupu. Odsprzedawanie niewielkiej ilości złomu bardzo często okazuje się po prostu nieopłacalne, więc kiedy wie się, że uda się go nagromadzić jeszcze więcej, warto zaczekać z jego odsprzedaniem.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że im więcej ma się odpadów, tym lepiej, ponieważ wtedy rośnie zysk z ich sprzedaży – zazwyczaj, ale nie zawsze. Jak to się dzieje? Kiedy na złom oddawane są odpady, które nie mogą być w całości poddane recyklingowi, to nierzadko pracownicy punktów skupu mają do czynienia z sytuacją, w której z przyniesionego przez klienta towaru tak naprawdę niewielka jego część może zostać poddana wycenie. Skupy złomu szacują, ile mogą odzyskać z dostarczonego im złomu i na tej podstawie określają jego cenę. Zdarza się, że skup złomu może odmówić przyjęcia odpadu, ponieważ nie ma decyzji środowiskowej np. na przyjmowanie elektrosprzętu w całości. Cena dyktowana jest ilością, ale przede wszystkim jest dyktowana przez rynek oraz wskaźnik giełdowy dotyczący metali.
Skupy złomu dokonują indywidualnych wycen, w związku z tym zyski przy sprzedaży hurtowej mogą być nieco inne niż przy sprzedaży detalicznej. Podejmowanie stałej współpracy z przedsiębiorstwami produkcyjnymi, usługowymi czy handlowymi jest dla punktów skupów bardzo opłacalne: dzięki temu mają one stały zysk. Z tego powodu przedsiębiorcy mogą liczyć na zadowalający zarobek ze sprzedaży swoich odpadów. Natomiast także przy sprzedaży detalicznej można całkiem sporo zarobić. Dużo zależy od tego, jak wiele złomu jest odsprzedawane, chociaż nie tylko to ma znaczenie. Skup detaliczny złomu opiera się na osobach prywatnych, natomiast skup zajmujący się hurtem odbiera odpady od firm, klientów, którzy produkują lub dysponują złomem w większej ilości. Tacy klienci są również zarejestrowani w systemie BDO.
Kilka innych czynników wpływających na cenę złomu
Od czego jeszcze zależy cena złomu? Przede wszystkim od aktualnej ceny rynkowej danego materiału, a to akurat zmienia się stosunkowo regularnie. Punkty skupu muszą więc mieć aktualne informacje na temat sytuacji rynkowej, dzięki temu mogą dokonywać prawidłowych wycen. Ważne jest między innymi to, jakie są ceny w innych skupach – takie dane powodują możliwość oferowania naprawdę konkurencyjnych cen, dlatego badanie rynku surowców wtórnych jest kluczowe.
W wielu przypadkach znaczenie ma także dokładna lokalizacja, w której znajduje się punkt skupu oraz decyzje środowiskowe, które posiada. Decyzje i pozwolenia określają, jaki odpad i w jakim kodzie może przyjąć dany skup złomu. Ważne jest, aby wybrać skup złomu, który posiada decyzje środowiskowe, potrafi odpowiednio sklasyfikować złom oraz przyjąć go w cenie rynkowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana