Rodzaje opakowań z tworzyw sztucznych
Tworzywa sztuczne są obecnie wykorzystywane w niemal każdej branży. Ich wysoka odporność na uszkodzenia, niskie koszty produkcji oraz obojętność na działanie wody sprawiają, że bardzo często są one używane również do przechowywania i transportowania poszczególnych towarów. Jakie opakowania z tworzyw sztucznych wyróżniamy i gdzie stosuje się poszczególne rodzaje?
Najpopularniejsze typy opakowań z tworzyw sztucznych
Opakowania z tworzyw sztucznych mogą mieścić zarówno towary gotowe do kupienia, jak i służyć do przechowywania produktów w zakładach przemysłowych i magazynach.
Przykładowe tworzywa sztuczne wykorzystywane do produkcji opakowań:
- polipropylen (PP),
- polietylen (PE),
- polichlorek winylu (PCV),
- styropian (polistyren ekspandowany),
- polietylen o wysokiej gęstości (HDPE),
- politereftalan etylenu (PET).
Opakowania z polietylenu są bardzo elastyczne, dlatego najczęściej służą do zabezpieczania narożników i produktów znajdujących się wewnątrz pudełka. Znajdują one swoje zastosowanie w przypadku obiektów szklanych, metalowych i plastikowych. Zazwyczaj są używane jako opakowania transportowe, ale nie jest to ich jedyny możliwy sposób wykorzystania. Polipropylen jest natomiast znacznie twardszy i sztywniejszy, dlatego chroni przed uderzeniami oraz rozdarciem.
Niezwykle dużą popularnością cieszą się również opakowania ze styropianu. Często pojawiają się one w przypadku delikatnego sprzętu AGD i elektroniki. Ze względu na możliwość tłumienia wstrząsów materiał ten jest wykorzystywany również jako wypełnienie pudełek wykonanych z innych surowców.
Folia jest natomiast stosowana do pakowania niezliczonej ilości towarów. Pojawia się ona zarówno w przypadku żywności, jak i odzieży czy przedmiotów codziennego użytku. Skutecznie chroni zapakowane produkty przed wilgocią, dostępem powietrza i zabrudzeniem. Często jest także wykorzystywana do dodatkowego zabezpieczania towaru umieszczonego w innym opakowaniu.
Opakowania przemysłowe z tworzyw sztucznych
Tworzywa sztuczne są idealnym surowcem do produkcji opakowań wykorzystywanych w przemyśle i transporcie. Takie konstrukcje są używane zarówno do przechowywania poszczególnych typów towarów, jak i przewożenia ich pomiędzy konkretnymi lokalizacjami. Mogą być one stosowane zarówno w branży spożywczej, jak i wielu innych gałęziach przemysłu, często związanych również z produkcją niewielkich elementów metalowych lub elektroniką.
- Odpowiednio wykonane opakowania z tworzyw sztucznych pozwalają na bezpieczne przechowywanie i transportowanie nawet bardzo ciężkich towarów. Niektóre materiały są elastyczne, podczas gdy inne zachowują stałą formę. Zastosowanie poszczególnych modeli zależy zatem od tego, z jakiego tworzywa zostały one wykonane – tłumaczy specjalista z firmy Maglogis zajmującej się dystrybucją różnorodnych opakowań z tworzyw sztucznych.
Poszczególne surowce mają różne właściwości. W przypadku przemysłu stosuje się głównie polipropylen oraz polietylen. W transporcie często wykorzystuje się natomiast polistyren doskonale chroniący przed drganiami. W wielu zakładach przemysłowych znaleźć można różne typy opakowań z tworzyw sztucznych używane w zależności od aktualnych potrzeb.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana