Jak wygląda komputerowe badanie wzroku?
Wzrok jest jednym z ważniejszych zmysłów człowieka. Bez niego nie mamy możliwości odbierania aż 80% bodźców z otaczającego nas świata. Aby jak najlepiej zatroszczyć się o zdrowie oczu i możliwie szybko zacząć leczenie ewentualnych chorób lub wad, niezbędna jest regularna profilaktyka i wizyty u specjalisty. Do badań pozwalających ocenić ostrość widzenia należy autorefraktometria.
Na czym polega komputerowe badanie wzroku?
Szukając prostego i szybkiego sposobu na sprawdzenie stanu naszych oczu, warto skorzystać z autorefraktometrii, czyli komputerowego badania wzroku. Za jego pomocą można wstępnie ocenić, czy nie rozwija się u nas żadna wada, wpływająca na ostrość widzenia. Taką diagnostykę przeprowadzają zarówno lekarze w gabinecie okulistycznym, jak i specjaliści w salonach optycznych.
Co ciekawe, podczas badania nie wykorzystuje się komputera, a urządzenie zwane refraktometrem automatycznym. Pacjent ma za zadanie patrzeć przez mały otwór na przedmiot znajdujący się w oddali. W międzyczasie do jego oka wpuszczane są wiązki promieni podczerwonych, które odbijają się na jego poszczególnych strukturach. Uzyskane wyniki służą do zmierzenia krzywizny soczewki oraz rogówki i na tej podstawie oceniana jest ostrości wzroku pacjenta. Badanie wykonuje się dwukrotnie, osobno w każdym oku.
Dla kogo jest przeznaczone komputerowe badanie wzroku?
Z autorefraktometrii może skorzystać osoba w każdym wieku. Cała procedura przeprowadzana w Centrum Okulistyki Agamed jest bezpieczna i bezbolesna, co sprawia, że można ją wykonywać nawet u dzieci. W ich przypadku bardzo duże znaczenie ma chęć współpracy ze specjalistą i jego właściwe podejście, gdyż najmłodsi mają trudności ze skupieniem wzroku w jednym miejscu przez dłuższą chwilę, z kolei to wpływa na dokładność wyniku badania.
Komputerowe badanie wzroku a dobór okularów
Wyniki otrzymane po badaniu refraktometrem automatycznym służą jedynie wstępnej ocenie ostrości wzroku i określeniu ewentualnych wad. Komputerowe badanie wzroku jest pierwszym krokiem w procesie doboru soczewek - nie powinno się tylko na tej podstawie kupować okularów korekcyjnych. Na przybliżoną wartość wyniku ma wpływ wiele czynników, które wynikają np. ze zdolności akomodacji oka. Wybór odpowiednich okularów to proces długi i złożony.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana