Rodzaje kominów
Kominy oraz instalacje spalinowe towarzyszą nam od setek lat. Dawniej ich jedyną funkcją było odprowadzanie spalin z pomieszczeń, w których znajdowały się paleniska – dziś to znacznie bardziej zaawansowane systemy. Kominy możemy dzielić na wiele sposobów. Przede wszystkim dzielimy je: ze względu na konstrukcję, lokalizację, funkcję oraz charakter pracy. Co warto wiedzieć o rodzajach kominów? Z jakich materiałów powinny być one budowane, w co powinny być wyposażone?
Podział kominów ze względu na konstrukcję, lokalizację, funkcję i charakter pracy
Ze względu na konstrukcję nowoczesne kominy dzielimy na jednowarstwowe i wielowarstwowe. Ściany tych pierwszych są jednorodne – to na przykład kominy murowane lub wykonane z grubościennej stali. Kominy wielowarstwowe to na przykład kominy, w których warstwa nośna to żelbet, a izolację stanowi wewnętrzna okładzina odporna na działanie spalin. Ze względu na lokalizację kominy dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne, przy czym kominy zewnętrzne dzielimy dodatkowo na te powiązane z budynkiem oraz kominy wolno stojące. Jeśli chodzi o funkcję komina, wyróżniamy kominy dymowe (odprowadzające dym z palenisk opalanych paliwem stałym), kominy spalinowe (odprowadzające spaliny z palenisk gazowych i opalanych paliwem płynnym) oraz kominy wentylacyjne (służące go dostarczania powietrza, wymiany zużytego powietrza w pomieszczeniach). Kolejny podział to podział ze względu na charakter pracy komina: wyróżniamy kominy suche – temperatura spalin jest w nich wyższa niż 160°C i kominy mokre, w których temperatura spalin zawarta jest w przedziale 80-160°C.
Materiały do budowy kominów, wyposażenie kominów
Jak mówi nam przedstawiciel hurtowni materiałów budowlanych SERWIS DACH ze Szczecina, materiały użyte do budowy kominów powinny być przede wszystkim niepalne (mieć odporność ogniową co najmniej 60 minut) i powinny zapewniać kominowi szczelność. W przypadku przewodów spalinowych ich wewnętrzna powierzchnia powinna być bezwzględnie gładka. Jeśli chodzi o wyposażenie kominów, w częściach skośnych komina powinny być wykonane otwory rewizyjne. Komin powinien być wyposażony w tzw. otwór wyczystny, w stopie komina powinien się znajdować tzw. odstojnik kondensatu, a miejsce włączenia czopucha (rury łączącej kocioł lub kominek z kanałem w kominie) musi być wykonane za pomocą szczelnej rozety.
Dobry system kominowy musi być przede wszystkim funkcjonalny i bezpieczny, przy czym na koniec warto dodać, że może być jednocześnie doskonałym uzupełnieniem wizualnym dachu. Szukając rozwiązań w hurtowniach, możemy znaleźć takie materiały, które wizualnie będą się komponowały z kolorystyką i stylistyką pokrycia dachowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana