Zalety dogoterapii
![Zalety dogoterapii Zalety dogoterapii](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-130019-4178-zalety-dogoterapii.jpg)
Dogoterapia cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Nic dziwnego, bowiem terapia z udziałem specjalnie wyszkolonego psa ma mnóstwo zalet i szybko przynosi efekty. Obecnie jest to jedna z najlepszych, naturalnych form rehabilitacji osób chorych i samotnych. Zobacz, na czym polega dogoterapia i dlaczego jest to najskuteczniejsza metoda terapeutyczna dla dzieci oraz osób starszych.
Czym jest dogoterapia?
Głównym założeniem dogoterapii jest nawiązanie więzi między specjalnie wyszkolonym psem, a osobą niepełnosprawną ruchowo, emocjonalnie lub umysłowo. Podczas zajęć czworonóg wywołuje uczucie zadowolenia z realizowanych zadań, motywuje do dalszej pracy, pozwala przełamać niepewność, zwiększa samoakceptację, eliminuje agresję oraz rozwija empatię, kształtuje uczucia i emocje u dziecka lub osoby dorosłej. Rodzaje ćwiczeń podczas każdych zajęć dobierane są na podstawie problemów i możliwości chorej osoby.Jakie zalety posiada terapia z udziałem psa?
Interakcja z czworonożnym przyjacielem może pomóc w leczeniu wielu problemów emocjonalnych, także depresji i samotności. Jak podaje terapeuta z poradni Agathum w Częstochowie – Program terapii psów niejednokrotnie udowodnił, że pozytywne interakcje człowiek-zwierzę, poprawiają fizyczne, emocjonalne oraz psychiczne życie osób, które biorą udział w zajęciach dogoterapii.Oto, jakie zalety posiada dogoterapia:
- rozwija mowę i wzbogaca słownictwo;
- rozwija funkcje poznawcze i spostrzegawczość;
- stymuluje zmysły, poprawia koncentrację i koordynację ruchów;
- buduje poczucie własnej wartości i pewności siebie;
- pozwala otworzyć się na innych ludzi;
- wycisza zachowania agresywne;
- tworzy więzi emocjonalne;
- rozwija receptory: wzrok, węch, słuch, dotyk;
- zmniejsza stres i lęk;
- mobilizuje do wykonywania zadań;
- uczy odpowiedniego postępowania i opiekuńczości wobec zwierząt.
Dla kogo przeznaczona jest dogoterapia?
Terapia z udziałem psa może znacznie zmniejszyć ból, lęk, depresję i zmęczenie u osób z szeregiem problemów zdrowotnych. Jest odpowiednia zarówno dla dzieci, osób starszych, niepełnosprawnych bądź pełnosprawnych, a także dla wszystkich, którzy zmagają się z różnego rodzaju problemami: lękiem, bólem, ADHD, autyzmem, porażeniem mózgowym, leczeniem za pomocą chemioterapii, niewydolnością serca, stresem pourazowym, udarem, wadami postawy, trudnościami w nauce. Z dogoterapii korzystają również osoby zdrowe, które zawsze chciały mieć psa, ale z różnych przyczyn nie mogą mieć zwierzaka na stałe, w swoim domu. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
Lekarze - alergolodzy
Prywatny Gabinet Alergologiczno-Pulmonologiczny Danuta Bojko
woj. lubuskie66-400 Gorzów Wielkopolski, pl. Jana Pawła II 50a lok. 02
-
Medyczna aparatura, materiały
Instytut medycyny innowacyjnej Mieczysław Pasowicz
woj. małopolskie30-701 Kraków, Zabłocie 25 lok. 4