Jak radzić sobie z nerwicą?
Nerwica nie zawsze ma oczywiste objawy, dlatego czasem trudno ją rozpoznać. Nie ulega jednak wątpliwości, że zwykle utrudnia ona życie osoby, której dotyczy, warto zatem walczyć z tą dolegliwością. Jakie sygnały mogą świadczyć o występowaniu nerwicy oraz jak się ją leczy? Przeczytaj tekst, jeśli chcesz wiedzieć, jak radzić sobie w przypadku wystąpienia tego problemu.
Objawy i rodzaje nerwicy
Pojawienie się zaburzeń nerwicowych może być sygnalizowane zarówno przez objawy psychiczne, jak i fizyczne. Poza odczuwaniem nadmiernego lęku pacjent może mieć też problem z bólem głowy i serca czy z nieprawidłową pracą układu trawienia. Leczenie nerwicy najczęściej jest konieczne w przypadku dolegliwości takich jak zespół stresu pourazowego, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, ataki paniki lub różnego rodzaju fobie. Opisywany problem może przyjmować różne formy, dlatego należy skonsultować się ze specjalistą. Konieczność udania się do psychologa, psychiatry lub terapeuty nie zawsze jest jednak tak oczywista. Pacjenci skupiają się często na uciążliwych dolegliwościach fizycznych i dlatego szukają pomocy u lekarzy zajmujących się leczeniem serca czy problemów gastrycznych. Jeśli nie przyniesie to jednak skutku, warto pomyśleć o zajęciu się swoją psychiką.
Jak leczy się nerwicę?
Jak w wielu innych przypadkach, wczesna reakcja pozwala łatwiej pozbyć się problemu, dlatego warto być uważnym i w razie niepokojących objawów szybko zgłaszać się po profesjonalną pomoc. Leczenie nerwicy jest przeprowadzane przez specjalistów, można ich znaleźć na przykład w gabinecie psychologicznym Aleksandry Miller-Janickiej. Zwykle przyjmuje ono postać psychoterapii. Leczenie tego typu ma na celu przede wszystkim określenie źródeł problemu oraz nauczenie pacjentów metod radzenia sobie z lękiem. Współpraca ze specjalistą pozwala skutecznie poprawić jakość życia danej osoby. Czasem, jako środek pomocniczy stosuje się farmakoterapię. Odpowiednie leki pozwalają pacjentowi radzić sobie z objawami nerwicy, dzięki czemu są oni spokojniejsi na co dzień. Zdarza się, że pomaga im to również w podjęciu aktywnej pracy nad swoimi lękami podczas spotkań z psychologiem. Warto zadbać o siebie i jak najwcześniej udać się po pomoc, zamiast pozwalać nerwicy się nasilić.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana