Spodnie robocze ogrodniczki czy do pasa?
Spodnie robocze w wielu miejscach pracy są niezbędnym elementem ubioru, który pozwala na wygodne i bezpieczne wykonywanie zawodowych obowiązków. Ta część odzieży nie jest jednak uniwersalna, tylko występuje w wielu wersjach – najpopularniejszy podział wyodrębnia spodnie robocze typu ogrodniczki oraz klasyczne do pasa. Który rodzaj jest jednak wygodniejszy i sprawdzi się najlepiej? Przygotowaliśmy zestawienie, w którym porównujemy obie propozycje.
Dlaczego warto zdecydować się na spodnie robocze typu ogrodniczki?
Ogrodniczki cieszą się ogromną popularnością nie tylko na rynku odzieży BHP – ten krój jest również uwielbiany przez dzieci oraz miłośników niecodziennych stylizacji. Charakterystyczne spodnie sprawdzają się jednak doskonale jako odzież robocza, czego zasługą jest specjalny panel przedni, zwany potocznie karczkiem lub bawetem. Dodatkowy materiał jest idealnym miejscem na dodatkowe i łatwo dostępne kieszenie, do których można schować wszystkie drobiazgi czy też niezbędne do pracy narzędzia.Większość modeli ogrodniczek jest wyposażona w regulowane szelki, które bez problemu pozwolą na dopasowanie rozmiaru do indywidualnej budowy ciała. Taka konstrukcja sprawia również, że spodnie sprawdzą się doskonale w takich zawodach, które wymagają częstego zmieniania pozycji – dobrym przykładem może być warsztat samochodowy, gdzie mechanicy muszą się schylać, kucać czy nawet pracować na leżąco. W takich sytuacjach ogrodniczki zapewniają niezrównaną wygodę, ponieważ nie wymagają ciągłego i kłopotliwego podciągania.
Spodnie robocze do pasa – jakie są ich zalety?
Robocze spodnie do pasa różnią się od ogrodniczek jedynie brakiem przedniego panelu, przez co dla wielu użytkowników są wygodniejsze i bardziej naturalne – w końcu większość z nas nosi na co dzień klasyczne spodnie. Trzeba jednak pamiętać, że taki fason raczej nie sprawdzi się przy wykonywaniu obowiązków, które wymagają częstej zmiany pozycji, ponieważ spodnie mogą po prostu opadać.Oczywiście większość spodni roboczych jest wyposażona w szlufki, które pozwalają na zastosowanie paska, nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby do tradycyjnego kroju spodni ubrać szelki – dodaje specjalista reprezentujący firmę Flaxpol z Kluczborka, która zajmuje się produkcją odzieży ochronnej oraz roboczej.
Pomimo mniejszej ilości materiału, robocze spodnie do pasa również oferują dużą ilość kieszeni, w większości zlokalizowanych na udach oraz w dolnych partiach odzieży. Wybrane modele posiadają również specjalne przestrzenie, do których można włożyć nakolanniki, pozwalające na wygodną pracę w pozycji klęczącej. Wysoka praktyczność tego rodzaju odzieży roboczej sprawia, że jest ona chętnie wybierana zarówno w magazynach, jak też w zakładach produkcyjnych czy montażowych.
Czym kierować się przy wyborze spodni roboczych?
Podczas wyboru spodni roboczych należy pamiętać o kilku kwestiach, które można podzielić na trzy główne grupy:- osobiste preferencje danego pracownika,
- charakter wykonywanych obowiązków,
- warunki panujące w miejscu pracy i związane z nimi odgórne przepisy.
Odzież robocza powinna zapewniać optymalną ochronę przed czynnikami, które nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia, ale jednocześnie mogą zanieczyścić lub trwale uszkodzić odzież należącą do personelu. Właśnie dlatego decydując się na konkretne spodnie warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane – najlepiej by były odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie środków chemicznych, oczywiście wówczas, gdy wymaga tego środowisko pracy.
Należy również zadbać o kwestię fasonu oraz odpowiedniego dopasowania, ponieważ pracownik będzie korzystał ze spodni średnio od 10 do nawet 12 godzin dziennie – ta część garderoby powinna być więc wygodna, ale jednocześnie niekrepująca ruchów. Decyzja o tym, czy lepsze okażą się ogrodniczki czy też klasyczne spodnie do pasa, powinna należeć więc do samej osoby zatrudnionej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana