Przemysłowe znaczenie usługi frezowania
![Przemysłowe znaczenie usługi frezowania Przemysłowe znaczenie usługi frezowania](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-133249-15188-przemyslowe-znaczenie-uslugi-frezowania.jpg)
Frezowanie jest jedną z usług CNC, która zastąpiła manualną obróbkę materiałów, takich jak drewno, metal lub tworzywa sztuczne. Zautomatyzowanie usługi frezowania sprawiło, że znacznie zwiększyła się wydajność oraz obniżone zostały koszt produkcyjne, co ma niebagatelne znaczenie dla wielu firm działających na większą skalę, nie tylko produkcyjnych i przemysłowych.
Z usługi frezowania korzystają również branże mechaniczne, a także zajmujące się medycyną lub jubilerstwem. Przyjrzyjmy się więc bliżej, jakie znaczenie dla przemysłu ma frezowanie, na czym polega oraz kiedy znajduje zastosowanie.
Frezowanie, czyli obróbka skrawaniem
Usługa frezowania polega na wykonywaniu obróbki materiału, takiego jak metal, drewno, tworzywo sztuczne lub innego, który jest materiałem skrawalnym. Materiał zostaje poddany obróbce poprzez ścinanie wierzchniej warstwy, aż do uzyskania pożądanego efektu. Jest to możliwe dzięki obrabiarce zwanej frezarką, która wyposażona jest m.in. w obracające się noże. Dodatkowo, oprócz ruchu obrotowego wykonywanego przez narzędzie, wykonywane są również ruchy posuwowe, które wykonuje narzędzie lub obrabiany przedmiot – jest to zależne od rodzaju wykorzystanej frezarki. W przypadku frezowania przemysłowego i w pełni zautomatyzowanego całość procesu wykonywana jest przez wcześniej zaprogramowane maszyny CNC.
W zależności od rozmieszczenia ostrzy, możemy wyróżnić frezowanie walcowe lub kształtowe. Innym rodzajem podziału jest rozróżnienie frezowania przeciwbieżnego (materiał poddany obróbce oraz ostrze poruszają się w przeciwnych kierunkach) oraz frezowania współbieżnego (zarówno przedmiot, jak i ostrze poruszają się w tym samym kierunku).
Korzyści płynące z frezowania przemysłowego
Obróbka skrawaniem wykonywana na skalę przemysłową, za pomocą specjalistycznych maszyn CNC niesie ze sobą wiele korzyści.
Przede wszystkim oszczędność czasu – prace wykonywane są znacznie szybciej, niż miałoby to miejsce w przypadku obróbki manualnej – dodaje specjalista z firmy SEMI, oferującej m.in. usługi tokarskie i obróbkę skrawaniem CNC na terenie województwa śląskiego. – Tym samym oszczędzane są pieniądze – w czasie, kiedy maszyna wykonuje swoją pracę, możliwe jest zajęcie się pozostałymi aspektami działalności. Jednocześnie wpływa na to zmniejszenie zużycia materiału, dzięki szczegółowemu ustawieniu parametrów oraz wysokiej precyzyjności maszyn. Dzięki precyzji można wykonać obróbkę, która byłaby niemożliwa w przypadku frezowania ręcznego – nawet niewielkich i skomplikowanych elementów. Ze względu na uniwersalność zastosowania maszyn CNC, poddać obróbce można nie tylko metal, ale również drewno, tworzywa sztuczne oraz inne materiały o różnych parametrach technicznych i właściwościach.
Dzięki temu nawet w zakładach produkcyjnych o dużej skali działalności koszty zostają zoptymalizowane, a czas niezbędny na wykonanie gotowego produktu znacznie się skraca.
Wykorzystywanie usługi frezowania w różnych gałęziach przemysłu
Frezowanie CNC jest wykorzystywane zarówno przy produkcji pojedynczych elementów (prototypów), jak i na masową skalę. Znajduje zastosowanie w branży reklamowej do produkcji gadżetów, w przemyśle motoryzacyjnym, do produkcji maszyn i narzędzi, w jubilerstwie, w branży meblarskiej, produkcji matryc, form wtryskowych, gwintów, kół zębatych i innych części, maszyn i urządzeń, które wymagają wysokiej precyzji wykonania.
Frezowanie jest jednym z najbardziej wszechstronnych sposobów umożliwiających obróbkę materiałów, w celu uzyskania pożądanego kształtu – i to na przemysłową skalę. Dlatego ma tak znaczący wpływ na rozwój przemysłu oraz wydajność produkcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana