Jak dobrać rury do systemu ogrzewania podłogowego?
Ogrzewanie podłogowe sprawia, że znacznie zwiększa się komfort termiczny we wnętrzu budynku. Właściciele domów chętnie inwestują w tę technologię, gdyż pomaga im ona utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach. Jednak przed montażem takiej instalacji należy starannie dobrać jej wszystkie elementy – ma to wpływ na efektywność całego systemu. Na co zwrócić uwagę, wybierając rury do ogrzewania podłogowego?
Czym muszą wyróżniać się rury do ogrzewania podłogowego?
Ogrzewanie podłogowe ma być inwestycją na długie lata. Właśnie ze względu na ten fakt należy sporo uwagi poświęcić właściwemu doborowi rur.
Rury, z których ma powstać taka instalacja, muszą być wytrzymałe. Oznacza to, że nie mogą być podatne na niszczenie pod wpływem wody (z którą będą miały nieustanny kontakt), czyli na korodowanie. Ponadto nie mogą one przepuszczać tlenu – w przeciwnym razie może dojść do korozji stalowych elementów systemu ogrzewania.
Do wykonania ogrzewania podłogowego wybiera się rury, które są giętkie w zwojach. Dzięki temu można tworzyć z nich pętle bez konieczności docinania pasujących odcinków. Łącząc ze sobą fragmenty takich rur w warstwie wylewki, można spodziewać się, że instalacja nie będzie szczelna.
– Jeżeli system ogrzewania podłogowego powstanie z dobrych rur, to będzie działał bezawaryjnie nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego warto, aby instalacja była zbudowana zarówno z wytrzymałych, jak i elastycznych materiałów. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na średnicę wężownicy – nie może być ona większa niż 2 cm i mniejsza niż 9,9 mm. Jeżeli będzie miała ona kilkanaście milimetrów, zapewni to optymalny przepływ wody
– wyjaśnia fachowiec z hurtowni techniki grzewczej i sanitarnej Bartexpol.
Z jakich rur do ogrzewania podłogowego można wybierać?
Aby ogrzewanie to mogło wydajnie i sprawnie funkcjonować, trzeba postawić na rury z odpowiednich materiałów. Jednak niezależnie od tworzywa, z jakiego zostaną wykonane, powinny być one giętkie oraz mieć barierę antydyfuzyjną. Bariera taka zabezpiecza przed przedostawaniem się tlenu do instalacji.
Rury do ogrzewania podłogowego powstają z:
- · tworzyw sztucznych – te elementy instalacji bardzo często są produkowane z polietylenu sieciowanego, z polipropylenu lub polibutylenu;
- · miedzi – rury miedziane są doceniane ze względu na swoją wytrzymałość mechaniczną;
- · aluminium – metal ten jest wykorzystywany do produkcji kładek do rur;
- · jednocześnie polietylenu sieciowanego oraz aluminium (rury warstwowe).
Fachowcy polecają także używanie rur miedzianych w osłonie z tworzywa sztucznego – mają one wiele zalet, jednak są dosyć kosztowne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana