Co zrobić z uszkodzonym autem?
Wielu kierowców, szczególnie starszej daty, lubi powtarzać, że obecnie już nie produkuje się takich samochodów jak niegdyś. Faktem jest jednak, że każdy samochód może ulec uszkodzeniu – czy to w wyniku wad fabrycznych, nieprawidłowej eksploatacji, wypadku drogowego czy też zwykłego zużycia. Pojawia się w takich sytuacjach problem, co zrobić z uszkodzonym pojazdem?
Naprawa w serwisie
Wiele z uszkodzeń – również tych powstających w wyniku kolizji drogowych – możemy usunąć udają się do profesjonalnego serwisu. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze – skutki wypadków nie zawsze będą całkowicie odwracalne. Niektóre elementy samochodów da się poddawać regeneracji, dzięki czemu odzyskują swoją pełną sprawność, jednak opłacalność takiej naprawy zależy w dużej mierze od stopnia zniszczenia elementu. Może okazać się, że stan części jest na tyle zły, że konieczna będzie wymiana ich wszystkich. Jeśli z kolei takich elementów jest więcej, koniecznie należy podliczyć łączny koszt ich wymiany.
- W przypadku starszych samochodów, które mają tendencję do psucia się, takie wymiany są ryzykowne – mówi przedstawiciel firmy Autozłom24h.com – Warto zastanowić się, czy inwestycja w nowe części nie przekroczy wartości samego samochodu. Jeśli tak, będzie to bardzo nieopłacalne – włożonych w pojazd pieniędzy już nigdy w takiej sytuacji nie odzyskamy.
Sprzedaż
Uszkodzony samochód możemy również sprzedać. Najłatwiej w tym celu skontaktować się ze skupem – firmy z tej branży chętnie przyjmują samochodu w każdym stanie, dlatego nie będziemy mieli problemu z pozbyciem się pojazdu. Większym wyzwaniem będzie sprzedanie uszkodzonego auta prywatnie – co prawda możemy uzyskać na takiej transakcji więcej, niż w skupie, jednak czas oczekiwania na klienta chętnego do kupna samochodu do naprawy może się bardzo przedłużać.
Oddanie pojazdu na złom
Jeśli samochód jest uszkodzony w stopniu, który uniemożliwia naprawę lub sprzedanie go, ostatnią deską ratunku jest oddanie samochodu do złomu. Zazwyczaj jest to wyjście w sytuacji, gdy samochód uległ bardzo poważnemu wypadkowi bądź jeśli ze względu na swój wiek i powtarzające się usterki jego wartość rynkowa wynosi tyle, co wartość surowca, z którego go wykonano.
Dlaczego warto pozbyć się uszkodzone samochodu?
Niezależnie od tego, która z opcji rozwiązania problemu uszkodzonego samochodu jest nam najbliższa, nie powinniśmy zwlekać z podjęciem działania. Dlaczego? Ponieważ opieszałość oznacza to dla nas koszty. Nawet jeśli samochód nie opuszcza już garażu, wciąż musimy płacić za niego ubezpieczenie, tym wyższe im starszy samochód posiadamy. Kolejna kwestia to fakt, że z biegiem czasu samochód traci swoją wartość – im dłużej zwlekamy z pozbyciem się go, tym mniej możemy za niego uzyskać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana