Dlaczego butle powietrzne wymagają legalizacji?
Służby ratownicze, zwłaszcza jednostki straży pożarnej wykorzystują w czasie działań ratowniczych wiele rodzajów sprzętu. Wśród nich znajdują się m.in. różnego rodzaju aparaty tlenowe. Ich zastosowanie podczas akcji ułatwia ratownikom pracę i czyni ją znacznie bezpieczniejszą. Jednak, aby sprzęt tego typu był zawsze sprawny należy go regularnie konserwować. Niektóre elementy np. butle powietrzne wymagają dodatkowo, aby co pewien okres przedłużać ich legalizację.
Rodzaje i zastosowanie butli powietrznych
Butle powietrzne są kluczowym elementem aparatów używanych do ochrony dróg oddechowych. Aparaty takie znajdują się na wyposażeniu wszystkich państwowych jednostek straży pożarnej. Również w jednostkach ochotniczych stają się standardowym wyposażeniem. Dzięki nim praca strażaków zwłaszcza w warunkach dużego zadymienia jest łatwiejsza, ale przede wszystkim znacznie bezpieczniejsza. Aparaty oddechowe bez względu na producenta mają zbliżoną budowę. Najważniejszymi elementami tych urządzeń są: noszak z pasami nośnymi i pasem obejmującym, reduktor ciśnienia, przewód z manometrem, przewód zredukowanego ciśnienia, automat oddechowy w wykonaniu podciśnieniowym lub nadciśnieniowym, maska twarzowa oraz butle do aparatu na sprężone powietrze. Butle powietrzne w zależności od pojemności zawierają od 4 do 6,9 litra powietrza sprężonego pod ciśnieniem 300 bar. Jeszcze do niedawna w sprzedaży były wyłącznie butle stalowe, które nie należały do najlżejszych. Obecnie można również kupić butle powietrzne wykonane z surowców kompozytowych. Są one nieco droższe, ale za to znacznie lżejsze od swoich stalowych odpowiedników. Bez względu na materiał wykonania każda butla powietrzna musi być okresowo legalizowana.
Na czym polega legalizacja butli powietrznych?
Obowiązek przeprowadzenia legalizacji butli powietrznych spoczywa na ich właścicielu. Każda butla powinna posiadać naklejkę zawierającą datę ważności oraz symbol podmiotu, który wykonał ostatnią certyfikację. Badanie legalizacyjne obejmuje szereg czynności mających na celu stwierdzenie sprawności butli. Polega ono na sprawdzeniu szczelności zaworu, określeniu pojemności oraz ciśnienia roboczego. Firmy przeprowadzające czynności legalizacyjne muszą posiadać odpowiednio przystosowane stanowiska oraz uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego. Dlatego zlecając okresową legalizację butli najlepiej skorzystać z usług sprawdzonej firmy dysponującej profesjonalnym parkiem maszynowym, doświadczonym zespołem oraz ważnymi uprawnieniami do przeprowadzania legalizacji. Dzięki temu zyskujemy pewność, że posiadany sprzęt jest sprawny i można z niego korzystać bez obaw.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana