Rejestratory temperatury w transporcie produktów spożywczych
Przewożenie nietrwałych produktów takich jak mięso lub warzywa i owoce wymaga zastosowania większych zabezpieczeń niż w przypadku transportu towarów niewrażliwych na zmiany temperatury. Samochody-chłodnie umożliwiają przewiezienie produktów spożywczych w bezpieczny sposób, a rejestratory temperatury, montowane w tych pojazdach pozwalają na stałą kontrolę oraz zapis warunków panujących wewnątrz chłodni.
Jaką rolę pełnią rejestratory temperatury?
Nagła zmiana temperatury może okazać się głównym powodem uszkodzenia całego ładunku, zwłaszcza jeśli został on poddany głębokiemu mrożeniu i powinien w takim stanie trafić do końcowego punktu trasy. Przewoźnicy produktów spożywczych podlegają dość surowym przepisom BHP, a dodatkowo są oni obligowani do przestrzegania przepisów transportowych obowiązujących w krajach Unii Europejskiej, które wymagają stałej kontroli temperatury towaru.
W trakcie transportu stałe kontrolowanie stanu przewożonych produktów nie byłoby możliwe bez zainstalowanego rejestratora temperatury, ponieważ kierowca jest zazwyczaj jedyną osobą znajdującą się w pojeździe. Dzięki zamontowaniu tego urządzenia kierowca zostanie niezwłocznie poinformowany o nastąpieniu jakichkolwiek nieprawidłowości czy awarii systemu, przez co może on natychmiast zareagować i w porę zapobiec zniszczeniu się towaru.
Jakie funkcje powinny posiadać rejestratory temperatury?
Każdy pojazd, który jest używany do transportu produktów spożywczych powinien posiadać rejestrator temperatury. Urządzenie to powinno być osobnym, niezależnym od zamontowanego agregatu chłodniczego, systemem rejestrującym przebieg temperatury w nadwoziu w trakcie przewozu towarów wrażliwych czyli zachowania tzw. łańcucha chłodniczego. Każdy model rejestratora temperatury posiada jednak inne, dodatkowe funkcje, dzięki czemu kierowca pojazdu może zapewnić sobie wygodniejszą i bardziej skuteczną kontrolę stanu przewożonego ładunku.
Rejestratory są najczęściej wyposażone w drukarkę, która na żądanie drukuje fizyczny raport i stan temperatury z danej godziny. Dzięki temu można mieć pełną kontrolę nad funkcjonowaniem całej chłodni i porównywać wydruki z danego okresu czasu z innymi, przez co łatwiej jest wychwycić ewentualne zaburzenia pracy czy wadliwość agregatu chłodniczego.
Urządzenia rejestrujące temperaturę mogą być montowane zarówno w kabinie kierowcy jak i na naczepie, dlatego bez względu na wybrane miejsce montażu powinny być one odporne na trudne warunki atmosferyczne. Powinny one posiadać zabezpieczenie przed pojawieniem się błędów wynikających ze zmian temperatur lub wstrząsów, które zaburzą rejestrację faktycznego stanu przewożonej żywności. Obudowa rejestratora powinna być wręcz hermetycznie szczelna, aby umożliwić jej wyczyszczenie i dezynfekcję bez ryzyka wprowadzenia wilgoci do wnętrza urządzenia.
Nawigacja GPS wbudowana w rejestrator pozwoli na zdalne kontrolowanie temperatury i stanu transportowanego ładunku. W ten sposób kierowca pojazdu może zostać dodatkowo poinformowany o ewentualnej awarii przez osoby zdalnie śledzące pracę rejestratorów. Błyskawiczny przesył danych i przekazywanie informacji w czasie rzeczywistym przez czujnik, który przesyła dane o temperaturze drogą radiową lub poprzez połączenie ze smartfonem umożliwi szybką reakcję i wdrożenie niezbędnych środków zapobiegających uszkodzeniu towaru.
Gdzie kupić rejestrator temperatury?
Rejestrator temperatury powinien być urządzeniem pozwalającym na wieloletnią eksploatację bez pojawiania się częstych awarii i w konsekwencji konieczności dokonywania częstych napraw. Dlatego najlepiej jest zakupić urządzenie od renomowanego producenta, które posiada w swojej ofercie firma Thermo Technica, zapewniająca nie tylko dobór odpowiedniego rejestratora najwyższej jakości, ale i montaż, serwis oraz naprawę uszkodzonego sprzętu.
Konserwacja oraz oddawanie urządzeń do przeglądu firmie, która stale pracuje z urządzeniami danego producenta pozwala na dokładne i profesjonalne przygotowanie rejestratorów do dalszego użytkowania bez powstawania kolejnych awarii i uszkodzeń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana