Przedszkole publiczne czy prywatne – które wybrać?
Kiedy nasze dziecko przychodzi na świat, wybór przedszkola wydaje nam się odległą przyszłością. Uroki rodzicielstwa sprawiają jednak, że czas mija bardzo szybko i decyzję o posłaniu malucha do przedszkola trzeba podjąć w ekspresowym tempie. Na jakie przedszkole się zdecydować – państwowe czy prywatne i jakie są między nimi różnice?
Fakty i mity
Na temat przedszkoli obu rodzajów krąży wiele faktów i mitów, które powtarzane są nawet przez osoby, które dopiero decydują się na założenie rodziny. O przedszkolach publicznych mówi się, że trafiają do nich dzieci z ubogich rodzin i nie spełniają odpowiednich standardów, a o przedszkolach prywatnych, że to miejsce dla dzieci snobów. Przedszkola państwowe porównuje się do polskich placówek służby zdrowia, a prywatne z kolei do uczelni wyższych, która na siłę wkłada dzieciom wiedzę do głowy. Każde przedszkole musi spełniać warunki wskazane przez rząd, a ludzie zamożni również posyłają swoje dzieci do przedszkoli publicznych. Dobrego przedszkola prywatnego nie powinno się porównywać z kolei do miejsca, gdzie panuje edukacyjny reżim, ponieważ pracują w nim ludzie, którzy doskonale znają potrzeby i możliwości dzieci. W takim razie, jakie są różnice?
Standard kosztuje
Stwierdzenie dotyczy to każdej dziedziny naszego życia i hipokryzją jest mówienie, że inwestowanie w wyższy standard jest tylko fanaberią. Coraz częściej wybieramy prywatnych okulistów, stomatologów czy ginekologów, mimo że wiąże się to z wydatkami. Powód jest taki sam jak w przypadku wyboru przedszkola prywatnego – nie musimy nikogo o to prosić, czekać w kolejkach i otrzymujemy gwarancję jakości. Przedszkola prywatne, jak Centrum Edukacji "Familia" z Katowic, oferują nie tylko standardową opiekę, ale szereg zajęć dodatkowych, których nie znajdziemy w przedszkolach prywatnych. Dzieci mają możliwość poznania wszystkiego tego, co w przyszłości potrzebne im będzie w szkole, łącznie z zajęciami ruchowymi, które zachęcają do aktywności fizycznej. Choć zwykle nie pamiętamy pierwszych lat swojego życia, mają one ogromny wpływ na naszą przyszłość. Wybierając żłobek i przedszkole dla swojego dziecka powinniśmy mieć to na uwadze.
Rejonizacja przyjęcia
Przedszkola prywatne mają jeszcze jedną bardzo istotną przewagę nad placówkami publicznymi. W związku z tym, że nie są finansowane przez gminę lub samorząd, nie podlegają uciążliwej dla wielu rodziców rejonizacji, która wskazuje, do jakiego przedszkola nasze dziecko może pójść. W przedszkolach publicznych bierze się pod uwagę miejsce zameldowania, które często niezgodne jest z miejscem naszego zamieszkania. Decydując się na przedszkole prywatne, nie musimy się obawiać, że nasze dziecko nie zostanie do niego przyjęte ze względu na adres, czy w jakikolwiek sposób zdyskryminowane.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana