Pielgrzymka autokarowa - więcej niż zwykła wycieczka objazdowa
Autokarowe pielgrzymki są dogodnym sposobem na dotarcie do wielu miejsc istotnych z religijnego punktu widzenia. Dla osób wierzących mogą przerodzić się w ważne, duchowe wydarzenie, przyczyniające się do wewnętrznego rozwoju. Powstaje jednak pytanie, czym autokarowa pielgrzymka, połączona ze zwiedzaniem i wypoczynkiem, różni się od objazdowej wycieczki?
Czym pielgrzymka różni się od wycieczki?
Osoby religijne oraz ci, którzy poszukują swojej drogi duchowej, mogą wykorzystać urlop na podjęcie autokarowej pielgrzymki. Ważne, aby nie ulegli fałszywej opinii, że taka pielgrzymka niczym nie różni się od wycieczki objazdowej, a przez to ma mniejszą wartość. Nie jest to prawda. Przypatrzmy się, jakie są różnice:
- cel: wycieczka służy temu, aby odpocząć, zaś pielgrzymka ma cel religijny, jakim jest doświadczenie Boga. Jeżeli związane jest to z poznawaniem nowych miejsc, a także z relaksem, tym lepiej, ponieważ Boga poznaje się nie tylko w znoju, lecz także w radości;
- motywacja: na wycieczkę jedziemy dla własnej przyjemności, na pielgrzymkę możemy jechać po to, aby Boga o coś prosić, w intencji kogoś innego albo z chęci ekspiacji za swoje przewinienia;
- realizacja: nawet jeżeli elementem pielgrzymki jest odpoczynek na pięknej plaży, to przede wszystkim dąży się do obiektów sakralnych, miejsc objawień, czy terenów, gdzie żyli święci. Ważnym wymiarem pielgrzymki jest też modlitwa i codzienna msza święta.
Od ponad 27 lat działamy w branży turystycznej. Tak długa perspektywa pozwala nam zauważyć, że w społeczeństwie zmienia się nastawienie do turystyki: wcześniej większy nacisk kładziono na bierny odpoczynek, obecnie: na aktywne zdobycie nowego doświadczenia – stwierdza pilot wycieczek z Biura Turystyczno-Pielgrzymkowego FRATER z Bydgoszczy. – Do nowego trendu należą pielgrzymki autokarowe, związane z różnymi miejscami kultu religijnego. Widzimy, jak głębokie potrafi być to doświadczenie dla naszych Klientów. Nie można generalizować, ale w wielu przypadkach wiąże się ono nie tyle z rekreacyjnym wypoczynkiem, ile z realizacją duchowych potrzeb.
Skąd zwyczaj pielgrzymowania?
Sam zwyczaj pielgrzymowania jest obecny jest we wszystkich religiach świata, od zarania wieków. W kręgu religii judeochrześcijańskiej uznaje się, że o pierwszej pielgrzymce mówi Biblia, opisując wędrówkę Abrahama z Ur chaldejskiego do miejsca wskazanego mu przez Boga.
Dla chrześcijan uprzywilejowanym miejscem pielgrzymek na zawsze pozostanie Ziemia Święta, jako miejsce narodzin, życia i śmierci Jezusa Chrystusa, a także – pod względem geograficznym – obszar, gdzie nastąpiło Zmartwychwstanie. Około VII w. n.e. rozwinął się zwyczaj pielgrzymowania do Rzymu, aby uczcić męczeńską śmierć św. Piotra, oraz św. Pawła. Z czasem zaczęto pielgrzymować do wielu miejsc związanych z obecnością z życiem i śmiercią świętych, a także miejsc, gdzie nastąpiły Objawienia Maryjne.
Nawet w pradawnych czasach pielgrzymowano nie tylko pieszo, ale w zależności od potrzeby używano statków, powozów czy zwierząt transportowych. Dzisiaj również używamy adekwatnych środków transportu, a dobrze zorganizowane pielgrzymki autokarowe dają możliwość dotarcia do odległych czy trudno dostępnych miejsc, ważnych z punktu widzenia osób wierzących.
Gdzie wybrać się na pielgrzymkę autokarową?
W formule pielgrzymkowej warto odwiedzić wiele miejsc w Polsce, nie tylko tak oczywistych jak Częstochowa czy Licheń. Ciekawym doświadczeniem, obejmującym dwie tradycje religijne, może być pielgrzymka na Podlasie i Białoruś.
Na obszarze Europy znajduje się wiele miejsc historycznie związanych z chrześcijaństwem, co wskazuje również na religijne korzenie europejskiej kultury:
- Medjugorie, Fatima, Lourdes, La Salette jako miejsca Objawień Maryjnych,
- Włochy jako miejsce działalności Apostołów i wielu świętych,
- Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie znajduje się grób św. Jakuba Apostoła,
- Malta jako miejsce pobytu św. Pawła.
Warto nieustannie uzmysławiać sobie, że Europa została schrystianizowana, lecz kolebka tej religii leży poza Europą. Także poza Europą znajduje się wiele ważnych miejsc kultu oraz obszarów działalności świętych i męczenników:
- Ziemia Święta,
- Liban, gdzie m.in. można podążać śladami św. Charbela,
- Meksyk jako miejsce złożonego i nieraz tragicznego procesu chrystianizacji,
- Japonia, jako miejsce działalności m.in. św. Franciszka Ksawerego SJ, także bardzo ciekawy obszar dialogu międzyreligijnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana