Kasacja auta w świetle przepisów
![Kasacja auta w świetle przepisów Kasacja auta w świetle przepisów](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-130614-6123-kasacja-auta-w-swietle-przepisow.jpg)
Pozostawienie niesprawnego pojazdu na parkingu publicznym, a nawet na terenie własnej posiadłości jest niezgodne z prawem. Kwestie związane z pozbywaniem się aut wyłączonych z eksploatacji są ściśle regulowane ustawami i dyrektywami. Odnoszą się także do segregacji odpadów oraz ochrony środowiska naturalnego. Zobacz, jakie są obowiązki właścicieli nieużywanych aut.
Twój pojazd przegrał walkę z upływającym czasem i odmówił posłuszeństwa? Często naprawa starszych modeli, jak również tych uszkodzonych w wypadkach drogowych okazuje się nieopłacalna. Kiedy sprzedaż także staje się niemożliwa, jedyną opcją jest złomowanie. To nie tylko przywilej kierowców, ale także ich obowiązek. Prawo polskie i unijne ściśle regulują kwestie związane m.in. z recyklingiem i ochroną środowiska.
Ustawy związane ze złomowaniem i kasacją aut
Informacje o tym, że złomowanie i kasacja aut powinny obywać się według ściśle ustalonych zasad, znajdują się w następujących dokumentach:
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym,
Dyrektywa unijna z dnia 18 września 2000r. o wyeksploatowanych pojazdach,
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach,
Ustawa z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.
Określają one, w jakich okolicznościach samochód podlega wyrejestrowaniu, a także jak wyglądają zasady właściwego przekazywania i złomowania pojazdów wycofanych z eksploatacji. Dla klientów firmy Skup Samochodów za Gotówkę ważna może być też informacja o zasadach zapewniających ochronę życia i zdrowia człowieka oraz środowiska. Dyrektywa unijna rozwiewa wszystkie ewentualne wątpliwości dotyczące traktowania pojazdów, których stan techniczny uniemożliwia dalsze poruszanie się po drogach.
Jak pozbyć się auta zgodnie z prawem?
Oddanie niesprawnego pojazdu do skupu aut to legalne i rozsądne rozwiązanie. Wiąże się również z dodatkowym zarobkiem dla dotychczasowego właściciela samochodu. Po podpisaniu umowy i ustaleniu warunków auto jest przekazywane stacji demontażowej, a kolejno rozbierane na części, czyszczone z zalegających płynów i złomowane. Segregacja odpadów to końcowy etap tego procesu. Potwierdzeniem faktu złomowania jest wydanie stosownej dokumentacji, którą sprzedający może przedłożyć np. ubezpieczycielowi. Skorzystanie z usług licencjonowanego skupu aut pozwala na oszczędność czasu i nerwów. Specjaliści zobligowani są do przestrzegania powyższych ustaw i złomowania pojazdów zgodnie z wytycznymi. Ty z kolei nie musisz martwić się złomem zalegającym na terenie posesji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Samochody - myjnie
U Karola. Kosmetyki samochodowe
woj. wielkopolskie63-400 Ostrów Wielkopolski, Kaliska 51
-
-
Samochody - produkcja
Kunert Group Sp. z o.o.
woj. zachodniopomorskie76-039 Nowe Bielice, Piwonii 41