Czy dziczyzna jest zdrowa?
Dziczyzna to mięso od wieków spożywane na polskich stołach, cieszące się coraz większą popularnością wśród amatorów smacznej kuchni, choć nadal mniej popularne w naszym kraju od wieprzowiny i wołowiny. Czy jednak prawdą jest to, że jest mięsem zdrowym i zalecanym osobom z różnymi dolegliwościami? Jakie składniki odżywcze zawiera? Wyjaśniamy to w artykule.
Dziczyzna zawiera mnóstwo składników odżywczych
Dziczyzna ma wiele składników odżywczych, ponieważ jest mięsem pochodzącym od zwierząt łownych, a więc żyjących na wolności i żywiących się naturalnym pokarmem, zamiast jedzeniem pełnym antybiotyków, którymi karmione są sztucznie tuczone zwierzęta hodowlane. Dlatego właśnie dziczyzna stanowi cenne źródło potasu, sodu, magnezu, fosforu, żelaza, nienasyconych kwasów tłuszczowych, łatwostrawnej keratyny, aminokwasów egzogennych, wapnia oraz takich witamin, jak : B12, B3, B6, B5, B2. Wyroby z dziczyzny mają też mniejszą ilość kolagenu i cholesterolu, a ponadto są niskokaloryczne i ubogie w szkodliwe tłuszcze, przez co poleca się je osobom zmagającym się z nadwagą. 100 g dziczyzny zawiera jedynie od 95 do 115 kalorii, a tymczasem taka sama porcja wieprzowiny ma ponad 300 kalorii. Ze względu na niewielką ilość kalorii i cholesterolu zaleca się ją osobom z problemami sercowymi, a dzięki wysokiej zawartości wapnia pacjentom z chorobami kości czy niedoborami wapnia.
Dziczyzną się nie zatrujesz
Z uwagi na sposób pozyskiwania dziczyzny wiele osób zastanawia się nad tym, czy w takim mięsie mogą się znaleźć substancje trujące. Oczywiście nie jest to możliwe, ponieważ mięso z dzika, jelenia, sarny bądź innej zwierzyny łownej jest dokładnie badane przez weterynarzy, nim znajdzie się w sprzedaży. Z tego też powodu warto dziczyznę kupować od zaufanych dostawców współpracujących z profesjonalnymi myśliwymi, takich jak sklep z dziczyzną Podlaskie „Wyroby”, a nie od przypadkowych sprzedawców oferujących mięso niewiadomego pochodzenia. Dziczyzna jest poddawana wielu procesom konserwującym oraz ulepszającym jej smak – marynowaniu, mrożeniu, kruszeniu itp. Dopiero wtedy trafia do sprzedaży lub przetwarzana jest na różne wyroby czy wędliny. Kiełbasy z dziczyzny teoretycznie mogą mieć zbyt dużą ilość konserwantów, ale podobnie jak w przypadku całych porcji mięsa – kupno od renomowanego i cenionego na rynku dostawcy zagwarantuje nam otrzymanie produktu najwyższej jakości, znacznie zdrowszego od kiełbas oferowanych w marketach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana