Odzież robocza a odzież ochronna. Na czym polega różnica?
Specjalistyczna odzież robocza i odzież ochronna to nie to samo. Każdy z tych typów odzieży musi spełnić określone wymogi BHP i przeznaczony jest do wykonywanie innego rodzaju prac. Odzież robocza służy zastąpieniu prywatnej odzieży pracowników, aby nie uległa ona zabrudzeniu lub zniszczeniu w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. Odzież ochronna chroni przed szkodliwymi warunkami w pracy np. niską i wysoką temperaturą.
Jakie funkcje spełnia odzież robocza?
Zgodnie z przepisami BHP odzież robocza służy ochronie prywatnej odzieży pracowników przed jej zabrudzeniem. Stosowana jest najczęściej ze względu na specyficzne warunki pracy np. w dużym zapyleniu. Odzież robocza pozwala także ujednolicić wygląd pracowników oraz zachować czystość i uniknąć przenoszenia zanieczyszczeń z prywatnej odzieży np. na powstające w przedsiębiorstwie produkty. Dodatkową funkcją, jaką spełnia odzież robocza, jest zmniejszenie ryzyka zniszczenia prywatnej odzieży pracowników w wyniku np. działania silnie plamiących substancji. Odzież robocza wykonywana jest mocnych i odpornych na działanie różnych czynników materiałów, jednak nie służy ochronie ich zdrowia oraz życia w wyniku kontaktu np. z wysoką i niską temperaturą lub substancjami toksycznymi. Bogaty asortyment odzieży roboczej uwzględnia, m.in. spodnie, bluzy, buty, rękawice oraz wytrzymałe fartuchy robocze.
Odzież robocza i odzież ochronna stosowane są przez pracowników wielu branż. Cechują się wygodnym krojem, dużą wytrzymałością oraz możliwością dopasowania do indywidualnych potrzeb pracowników nie tylko pod względem rozmiaru, ale także przeznaczenia. Odzież robocza sprawdza się w przypadku pracowników produkcji, magazynierów oraz pracowników branży budowlanej. W profesjonalną odzież ochronną powinni zostać wyposażeni m.in. spawacze, hutnicy i pracownicy branży medycznej – wyjaśnia ekspert z firmy ELLA z Lublina.
Jakie funkcje spełnia odzież ochronna?
Odzież ochronna musi zapewniać bezpieczeństwo zdrowia i życia pracowników wykonujących swoje obowiązki zawodowe np. w szkodliwych warunkach. Zgodnie z przepisami BHP powinna ona zapewniać ochronę ciała przed uszkodzeniem w wyniku wykonywanej pracy. Wyróżnia się kilka rodzajów odzieży ochronnej, m.in.:
- odzież ochronną, która odporna jest na działanie niskich i wysokich temperatur;
- odzież ochronną, która odporna jest na działanie czynników biologicznych, chemicznych i mechanicznych;
- odzież ochronną, która pozwala uniknąć porażenia prądem;
- odzież ochronną, która odporna jest na działanie pyłów;
- odzież ochronną o właściwościach antyelektrostatycznych.
Główną różnicą pomiędzy odzieżą roboczą i ochronną jest to, że mają one inne przeznaczenie. Odzież robocza zastępuje ubranie własne pracownika i chroni jedynie przed jego zabrudzeniem, a odzież ochronna zapewnia bezpieczeństwo w czasie wykonywania obowiązków zawodowych, chroniąc przed działaniem różnych, szkodliwych dla zdrowia i życia czynników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana