Czy alkoholikiem zostaje się na zawsze?
Alkoholizm traktowany jest przez wielu jako jeden z nałogów. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że to przede wszystkim choroba i to taka, która jest zaliczana do chorób przewlekłych. Konsekwencje tego uzależnienia są wielowymiarowe. Obejmują nie tylko sferę zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także zaburzenia w relacjach społecznych. Sprawdźmy zatem, czy alkoholizm jest w pełni wyleczalny, czy też alkoholikiem zostaje się do końca życia?
Jakie są główne przyczyny alkoholizmu?
Przyczyn choroby alkoholowej jest kilka, jednak większość z nich ma silne związki z ludzką psychiką. Nieradzenie sobie z codziennymi problemami i emocjami, niewłaściwe wzorce czy traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, to tylko kilka najczęstszych powodów, dla których ludzie sięgają po alkohol i zaczynają go nadużywać. Efektem takich ryzykownych zachowań może być właśnie choroba alkoholowa. Samodzielne zdiagnozowanie uzależnienia bywa czasami bardzo trudne, gdyż w początkowej fazie objawy choroby są bardzo subtelne.
Dlatego, jeśli podejrzewamy u siebie lub kogoś z naszych bliskich problem alkoholowy, powinniśmy niezwłocznie skonsultować nasze podejrzenia ze specjalistą. Można to zrobić np. w Prywatnej Poradni Leczenia Uzależnień "ANA" z Krakowa, oferującej kompleksową pomoc osobom uzależnionym oraz ich rodzinom. Z decyzją o wizycie u specjalisty nie warto zwlekać, gdyż wczesne rozpoznanie choroby pozwoli na wdrożenie skutecznych form terapii umożliwiających skuteczną walkę z nałogiem.
Metody leczenia choroby alkoholowej
Ponieważ większość uzależnień, w tym również od alkoholu ma swoje źródło w ludzkiej psychice, to ich leczenie odbywa się poprzez różne formy psychoterapii. W przypadku choroby alkoholowej stosuje się terapię indywidualną, grupową i rodzinną. Celem terapii jest uzmysłowienie uzależnionemu mechanizmów, jakimi rządzi się nałóg, a także pomoc w zrozumieniu, przepracowaniu i odrzuceniu skłonności do sięgnięcia po alkohol.
Niezwykle ważnym elementem leczenia alkoholizmu jest motywacja samego pacjenta. Trzeba bowiem pamiętać, że walka z uzależnieniem, to długi i trudny proces, trwający czasami nawet kilka lat. Co więcej, wyjście z nałogu nie oznacza, że stajemy się od niego wolni. Alkoholizm jest chorobą, która towarzyszy uzależnionym do końca życia. Jednak przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności m.in. unikaniu okazji do sięgnięcia po alkohol, pozwala na funkcjonowanie w społeczeństwie i prawidłowe wypełnianie ról społecznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana