Narzędzia niezbędne w zakładach stolarskich
Stolarz to jednocześnie rzemieślnik i artysta. Nie tylko musi być profesjonalistą z krwi i kości, ale też się cechować zmysłem artystycznym. W końcu najpiękniejsze meble, które często spotykamy, wychodzą właśnie z zakładów stolarskich. Oczywiście nie byłoby to możliwe, gdyby nie funkcjonalne narzędzia. To dzięki nim fachowiec nadaje tworzywom pożądany kształt, strukturę i formę. Jaki więc sprzęt jest niezbędny w warsztatach stolarskich?
Jakie są podstawowe narzędzia w zakładach stolarskich?
Stolarz to jeden z najstarszych zawodów świata, a jego efektywność zależy również od narzędzi, które wykorzystuje w pracy. Przekładają się one na sukces rynkowy, zwiększają wydajność, eliminują błędy i co istotne – ograniczają koszty oraz zwielokrotniają zyski. Do podstawowych elementów należą bez wątpienia młotek i śrubokręt.
Ten pierwszy daje szereg możliwości i świetnie się sprawdza w najprostszych czynnościach. Ponadto uniwersalne młotki są wyposażone w breszki, które sprawnie wyciągają nawet najgłębsze gwoździe. Śrubokręt zaś pozwala przykręcać i odkręcać śruby oraz wkręty. Nowe modele mają hartowane końcówki. Warto się zaopatrzyć w wersje płaskie i z końcówką krzyżakową, która umożliwia pracę z elektryką.
Jak mówi specjalista z firmy Styl24.pl, równie niezbędna jest miara taśmowa, która powinna mieć minimalnie 3 metry. Do tego nie można zapomnieć o nożu z wieloma ostrzami, dzięki któremu da się oczyszczać, trasować, a nawet wyznaczać linie. W zakładach stolarskich powinno się znaleźć dłuto, przeznaczone do prac wykończeniowych oraz ściski stolarskie, które umożliwiają mocowanie obrabianych elementów.
Podstawowe narzędzia są niezbędne, jednak nie można zapomnieć o specjalistycznych maszynach i elektronarzędziach. To właśnie one unowocześniają zakład.
Jakie narzędzia w zakładach stolarskich zapewniają najlepszą pracę?
W wyposażeniu zakładu stolarskiego coraz częściej znajdują się: pilarka, zagłębiarka i wyrzynarka. Jakie jeszcze maszyny są nieocenione?
- Szlifierki krawędziowe – doskonale się sprawdzają w obróbce krawędzi i kątów - szczególnie płyt MDF. Najpopularniejsze są z systemem z dociskiem pneumatycznym. Maszyna jest wyposażona w silnik, a najnowsze modele w innowacyjne oprogramowanie, sterowniki i panel. Zakup narzędzi stolarskich tego typu się opłaca – sprzęt jest zautomatyzowany.
- Polerki – również występują w komputerowym wydaniu, napędzane silnikiem oraz wyposażone w panel. Często mają obrotowe oscylacyjne gąbki, dzięki czemu idealnie wykańczają drewniane powierzchnie.
- Regały lakiernicze – służą do podtrzymywania elementów, które będą poddawane lakierowaniu. Najlepsze są pokryte farbą proszkową, mają miejsce na kilkadziesiąt przedmiotów i gumowe zabezpieczenia, które zapobiegają uszkodzeniom materiału.
Jak widać, zarówno narzędzia, jak i elektronarzędzia są niezastąpione w zakładach stolarskich. Warto właściwie je dobrać do swoich potrzeb.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana