Na czym polega resekcja wierzchołka korzenia?
Resekcja jest zabiegiem, w którym odcina się wierzchołek korzenia zębowego, a następnie usuwa wszelkie otaczające go zmiany zapalne w kości. Zabieg ten przeprowadzany jest przede wszystkim w sytuacji, kiedy wokół wierzchołka istnieją przewlekłe zmiany zapalne lub torbiele a standardowe leczenie kanałowe nie przynosi efektów. Jest bezbolesny dla pacjenta. Na co warto przygotować się w tym przypadku?
Resekcja wierzchołka korzenia – czynności przed zabiegiem
Przed planowaniem zabiegu w większości przypadków konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań. Wykonać należy:
- zdjęcie rentgenowskie pojedynczego zęba,
- badanie tomograficzne twarzoczaszki - CBCT.
Specjalista z firmy BoaDent Prestige Specjalistyczna Praktyka Dentystyczna zauważa:
W przypadku, kiedy pacjent cierpi na dodatkowe schorzenia ogólnoustrojowe, lekarz może zlecić dodatkowe badania, to normalna procedura kwalifikująca do zabiegu chirurgicznego. Bardzo często bezpośrednio przed zabiegiem konieczne jest przygotowanie korzenia poprzez zamknięcie jego kanału - zakończenie leczenia kanałowego. W celu ograniczenia ryzyka powikłań stosuje się osłonę antybiotykową - kilka dni przed i po zabiegu.
Sam zabieg resekcji wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym z zastosowaniem podobnych środków jak podczas standardowych usług dentystycznych.
Na czym dokładnie polega zabieg?
Resekcja wierzchołka korzenia wykonywana jest poprzez nacięcie śluzówki znajdującej się w jego okolicach. Następnym krokiem, jaki wykonuje specjalista, jest odsłonięcie wierzchołka korzenia określane stworzeniem okienka kostnego. W tym celu używa się wiertła lub specjalnego urządzenia do piezochirurgii. Następnie wierzchołek korzenia zostaje odcięty i ostrożnie usunięty razem z otaczającą go torbielą lub ziarniniakiem. Dzięki zabiegowi możliwe jest usunięcie zmian zapalnych, które były źródłem problemów występujących w jamie ustnej.
Po wykonanym zabiegu chirurg zabezpiecza miejsce po resekcji. Wykonuje wyrównanie kości, oczyszcza ubytek, a w razie wskazań wypełnia go materiałem do odbudowy kości. Ostatnim etapem jest zaszycie rany i pozostawienie miejsca do zagojenia się. Szwy zdejmuje się zazwyczaj po siedmiu dniach.
Co robić po zabiegu?
Po wykonanym zabiegu resekcji konieczne jest stosowanie się do zaleceń specjalisty w zakresie czasu przyjmowania antybiotyku, leków przeciwbólowych i stosowania płukanki antyseptycznej, jeżeli została zalecona. Należy również pamiętać, że może pojawić się obrzęk, ból a w pierwszej dobie czasem krwawienie. W przypadku części pacjentów, u których przeprowadzano zabieg, może dojść do odczuwania delikatnego mrowienia w operowanej okolicy lub przejściowego zaburzenia czucia w obrębie wargi. Wszystkie objawy ustępują po upływie kilku dni, w tym czasie należy przestrzegać normalnej higieny jamy ustnej – jednak z pominięciem szczotkowania okolicy rany.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana