Jak działają wagi samochodowe?
Wagi samochodowe służą przede wszystkim do dokładnego określenia masy pojazdu. Dzięki tym urządzeniom możliwe jest także dokładne sprawdzenie ciężaru przewożonego przez samochód towaru. W wielu firmach dokładne sprawdzenie wagi pojazdu z oraz bez towaru jest niezwykle ważne. Właśnie dlatego tak istotne jest to, w jaki sposób działa wybrana waga samochodowa oraz dopasowanie odpowiedniego modelu do potrzeb firmy.
Wagi samochodowe – do czego są wykorzystywane?
Główny cel używania wagi samochodowej jest bardzo prosty. Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie dokładnej masy danego pojazdu oraz przewożonego przez niego towaru. Podczas ważenia pojazdu powinien on zatrzymać się na wadze – pozwoli to na jej ustabilizowanie oraz odczyt poprawnej wartości.
Jak podkreśla specjalista z firmy WAGOTECHNIKA Sp. J.: Ważenie najczęściej odbywa się podczas wjazdu pojazdu na zakład oraz przy jego wyjeździe. Pozwala to na dokładne określenie ciężaru samochodu będącego załadowanego towarem oraz bez towaru. Ważenie samochodu wpływa również na bezpieczeństwo kierowcy na drodze. Przeładowany samochód jest realnym zagrożeniem dla każdego uczestnika ruchu drogowego – dodaje. Właśnie dlatego tak istotne jest odpowiednie zważenie pojazdu po jego załadowaniu, aby dokładnie określić, jaka jest jego masa. Wagi samochodowe pozwalają również na przewidzenie wysokości dodatkowych opłat. Poprzez odpowiednie zważenie pojazdu – ciężarowego, dostawczego czy osobowego – można ustalić kwoty związane z dodatkowymi należnościami. Dotyczy to przede wszystkim opłat przewozowych – dla przykładu cła.
Waga samochodowa – z czego jest zbudowana?
Budowa wagi samochodowej jest uzależniona głównie od modelu. Podział na różne modele wag samochodowych umożliwia dostęp do dodatkowych elementów. Istnieją jednak części, które ma każda z wag samochodowych. Do podstawowych elementów zalicza się:
- mierniki wagowe – umożliwiają one przekształcenie wyniku wartości elektrycznej na odpowiednią jednostkę masy, otrzymane w ten sposób wyniki są wyświetlane na wyświetlaczu lub od razu przesyłane do programu w komputerze,
- czujnik tensometryczny – dzięki niemu możliwe jest przekształcenie wartości mechanicznej na wartość elektryczną,
- uszczelki – ich głównym zadaniem jest ochrona urządzenia przed zabrudzeniami, które mogłyby wpłynąć na błędny odczyt wagi.
Dodatkowe elementy, w jakie może zostać zaopatrzona waga samochodowa to między innymi:
- komputer – który wraz z odpowiednim oprogramowaniem pozwala na dokładne odczytanie danych, ale również dopasowanie wyniku do odpowiedniego rodzaju pojazdu,
- szlabany – dzięki nim możliwe jest kontrolowanie pojazdów wjeżdżających oraz zjeżdżających z wagi, mogą być sterowane automatycznie lub indywidualnie,
- kamery – umożliwiają ciągłe monitorowanie całego procesu ważenia pojazdów, jak również tablic rejestracyjnych wjeżdżających pojazdów.
Wagi samochodowe są coraz chętniej wykorzystywanym urządzeniem, które jest tak naprawdę podstawą w każdym przedsiębiorstwie zajmującym się dystrybucją różnych materiałów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana