Na czym polega program Czyste Powietrze?
Stan środowiska naturalnego stale ulega pogorszeniu, co ma związek przede wszystkim z destrukcyjnym działaniem człowieka. W przypadku zanieczyszczeń atmosfery największym zagrożeniem nie są emitowane przez duże fabryki oraz samochody spaliny, ale zanieczyszczenia powstające w wyniku ogrzewania prywatnych gospodarstw domowych. Na czym polega program Czyste Powietrze?
Główne założenia programu Czyste Powietrze
Podstawowym założeniem programu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, których źródłem są prywatne gospodarstwa domowe, bo to właśnie one wpływają np. na powstawanie smogu w sezonie grzewczym. Zmniejszenie emisji pyłów zawieszonych, a także rakotwórczych substancji m.in. benzopirenu możliwe jest poprzez zmianę przestarzałych pod względem technologicznym lub całkowicie bezklasowych kotłów grzewczych na nowoczesne i uniemożliwiające spalanie np. odpadów węglowych kotły na ekogroszek oraz pellet.
Wymiana starego pieca na paliwa stałe, docieplenie przegród budynku, wymiana okien oraz drzwi, a także inwestycja w odnawialne źródła energii to sposoby na ograniczenie emisji szkodliwych spalin. Program Czyste Powietrze zapewnia wsparcie poprzez dofinansowane m.in. do zmiany instalacji grzewczej i wymiany pieca na ekologiczny kocioł grzewczy nowej generacji – wyjaśnia ekspert z firmy KAWAH.
Program Czyste Powietrze zapewnia dofinansowanie dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, w których źródłem ogrzewania jest zanieczyszczający powietrze piec co oraz osób, które uzyskały pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego lub są w trakcie jego budowy.
Dotacja z programu ułatwia wymianę starego pieca co na ekologiczny kocioł 5 klasy oraz może być też przeznaczona na inne inwestycje, które zwiększą komfort termiczny, a także wpłyną na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków prywatnych.
O stan środowiska naturalnego musimy zadbać wszyscy!
Maksymalna eksploatacja Matki Ziemi zaczyna przynosić wyjątkowo opłakane skutki. Przez wiele dziesięcioleci nie przejmowaliśmy się w wystarczającym stopniu ochroną środowiska naturalnego, co sprawiło, że teraz czyhają na nas liczne zagrożenia. Zatrute wody, gleba oraz powietrze mogą w ciągu kilku dziesięcioleci nie tylko doprowadzić do przedwczesnej śmierci wielu milionów mieszkańców globu, ale także zagrozić przyszłym pokoleniom. Trzeba o tym wiedzieć i zacząć dbać o swoje najbliższe otoczenie nie tylko rezygnując ze spalania mokrego drewna, słabej jakości węgla i miału węglowego, ale także zaprzestając spalania w domowych piecach różnego rodzaju odpadów np. opakowań z tworzyw sztucznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana