Na czym polega bindowanie?
Nikt nie lubi, kiedy jego dokumenty są niedbale ułożone w szufladzie i trudno odszukać potrzebną kartkę. Odpowiedzią na ten problem jest bindowanie. Bardzo często korzystają z niego studenci, chcący uporządkować swoje notatki lub oddać pracę semestralną. Metoda ta zapewnia, że strony z papieru zawsze są ułożone we właściwej kolejności oraz są chronione przed zniszczeniem.
Bindowanie – co to takiego?
Bindowanie to wyjątkowy sposób łączenia ze sobą kartek papieru. Wykorzystując tę technikę introligatorską, można stworzyć spójny i estetycznie prezentujący się katalog czy plik dokumentów.
Proces ten nie jest długi, ale wymaga używania specjalistycznego sprzętu, czyli tak zwanych bindownic. Dokumenty czy jakiekolwiek inne kartki złączone w ten sposób wyglądają o wiele bardziej profesjonalnie.
Przy pomocy bindowania są często spinane katalogi, różnego rodzaju broszury, prospekty czy prezentacje. Jest to jedna z najpopularniejszych metod przygotowywania prac studenckich - zarówno semestralnych, jak i końcowych. Warto też podkreślić, że usługi bindowania są przyjazne dla portfela. Dlatego też scalenie ze sobą nawet wielu luźnych stron nie zrujnuje niczyjego budżetu. Poza tym tak archiwizowane dokumenty zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż nieporęczne, duże segregatory.
„Bindowanie to technika znana nie od dziś. Jednak w czasach, kiedy każdy musi przechowywać dziesiątki umów, faktur czy innych dokumentów okazuje się, jak jest ona przydatna. Bindowanie pozwala nie zginąć w gąszczu luźnych kartek niedbale umieszczanych w teczkach czy tak zwanych foliowych koszulkach” – mówi ekspert z firmy POL-DRUK.
W jaki sposób binduje się kartki papieru?
Istnieje kilka metod bindowania. Mimo że każda z nich zapewnia inny efekt, to wszystkie umożliwiają profesjonalną archiwizację dokumentów czy stworzenie efektownego katalogu lub pracy dyplomowej.
Najpopularniejszą odmianą bindowania jest metoda grzebieniowa. Strony łączone są przy pomocy specjalnego grzebienia najczęściej wykonanego z tworzywa sztucznego. Do tak stworzonego katalogu czy pliku dokumentów w każdej chwili można dołączyć dodatkowe kartki.
Strony można także sczepiać ze sobą przy pomocy spirali albo przeznaczonym do tego drutem. Jednak nie ma możliwości, aby z takiego katalogu swobodnie wyciągnąć kartkę lub dołożyć do niego nową stronę.
Połączenie dokumentów przy pomocy spirali lub grzebienia wymaga ich wcześniejszego przygotowania. Fachowcy zajmujący się tego typu usługami najpierw wykonują perforację na jednym z boków arkusza papieru.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana