Cechy dobrego adwokata rodzinnego
Oczywiście jedną z najważniejszych cech dobrego adwokata jest perfekcyjna znajomość obowiązujących przepisów. Jednak wtedy, gdy zajmuje się on sprawami z zakresu prawa rodzinnego, musi wykazać się także innymi umiejętnościami. Klienci korzystający z usług takiego prawnika zazwyczaj przychodzą do niego z bardzo trudnymi i delikatnymi problemami. Dlatego też powinien on mieć odpowiednią wiedzę, jak też zdolności interpersonalne.
Kompetencje, wiedza i kwalifikacje
Prawo to rozległa dziedzina wiedzy. Dlatego adwokat rodzinny powinien specjalizować się w prowadzeniu tego konkretnego rodzaju spraw.
Powinien on znać wszystkie niuanse przepisów ujętych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. To dzięki temu może on skutecznie pomóc klientom, którzy zamierzają ustalić wysokość alimentów oraz zasady kontaktów z dzieckiem. Skorzystanie z usług prawnika od spraw rodzinnych jest też niezbędne, kiedy toczy się sprawa o pozbawienie władzy rodzicielskiej czy uznanie ojcostwa. Może on także pomóc, kiedy opiekunowie muszą wyrobić dziecku paszport i zadecydować o jego wyjeździe za granicę.
Dobry prawnik będzie potrafił także napisać pozew, poprowadzić sprawę rozwodową i wesprzeć klienta podczas starań o orzeczenie separacji między małżonkami. Nie trzeba chyba dodawać, że adwokat taki musi być skuteczny – wyroki wydawane przez sąd muszą być korzystne dla jego mocodawców.
„Sprawy z zakresu prawa rodzinnego bywają niekiedy bardzo skomplikowane. Formalności, które należy załatwić, długie procesy, zbieranie materiału dowodowego wymagają od prawnika odpowiednich kompetencji. Dochodzą do tego ogromne emocje i stres klientów, którzy liczą na pozytywne rozstrzygnięcie swojej sprawy” – mówi specjalista z Kancelarii Adwokackiej Moniki Ławeckiej.
Zdolności interpersonalne, komunikatywność i empatia
Dobry adwokat rodzinny to człowiek wzbudzający zaufanie i taki, z którym można otwarcie rozmawiać o swoich problemach. Jak wiadomo, jest to pierwszy krok do tego, aby rozwiązać nawet najtrudniejszą sytuację.
Sprawy dotyczące rozwodów czy ustalenia opieki nad dzieckiem wiążą się z trudnymi do powstrzymania emocjami. Prawnik powinien wesprzeć klienta, a także spokojnie wyjaśnić mu jego sytuację i przedstawić możliwe rozwiązania. Podczas rozmów z małżonkami, rodzicami lub opiekunami powinien wykazywać się kulturą osobistą, sztuką mediacji oraz umiejętnościami interpersonalnymi. Dzięki temu może okazać się, że problem zostanie zażegnany bez rozpoczynania procesu. Natomiast jeżeli zajdzie taka konieczność, musi on sprawnie załatwić kwestie formalne, zdobyć wymaganą dokumentację i poprowadzić sprawę na sali sądowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana